2018-as Fiatal Zenészek Eurovíziója

zenei fesztivál

A 2018-as Fiatal Zenészek Eurovíziója volt a tizenkilencedik Fiatal Zenészek Eurovíziója. Az Egyesült Királyságban, Edinburghban rendezték meg, az Usher Hallban. Az elődöntőt két részletben, 2018. augusztus 18-án és 19-én, a döntőt pedig augusztus 23-án rendezték. Az Eurovíziós Dalfesztivállal ellenben itt nem az előző évi győztes rendez, hanem pályázni kell a rendezés jogára. A 2016-os verseny a lengyel Łukasz Dyczko győzelmével zárult, aki egy szaxofonversenyművet adott elő.

Fiatal Zenészek Eurovíziója
2018
Usher Hall, Edinburgh,
Egyesült Királyság Egyesült Királyság
Elődöntő 2018. augusztus 18. (1. rész)
2018. augusztus 19. (2. rész)
Döntő 2018. augusztus 23.
Műsorvezető Petroc Trelawny
Josie D’Arby (csak döntő)
Rendező csatorna Egyesült Királyság BBC
Zsűrielnök Egyesült Királyság David Watkin, csellista (elődöntő)
Producer Paul Bullock
Karmester Dánia Thomas Dausgaard
TV igazgató Rhodri Huw
Győztes Oroszország Ivan Besszonov (zongora)
Magyar versenyző Bencze Máté (szaxofon)
Szavazási rendszer Minden zsűritag 1-től 10-ig pontozza a résztvevők produkcióját, majd az első 3 helyezettet díjazzák.
Indulók száma 18
Először
részt vevő
országok
Albánia Albánia
Visszatérő
országok
Belgium Belgium
Egyesült Királyság Egyesült Királyság
Észtország Észtország
Görögország Görögország
Izrael Izrael
Oroszország Oroszország
Spanyolország Spanyolország
Visszalépő
országok
Ausztria Ausztria
Meghívott
előadók
n.a.
Előző
Következő
◄2016
2020►

A helyszín és a versenySzerkesztés

A rendezvény egykori igazgatója, Vlagyiszlav Jakovlev egy korábbi nyilatkozata szerint Budapest nagy esélyekkel indulhatott volna a 2018-as verseny rendezési jogáért. 2017. október 22-én azonban hivatalossá vált, hogy a rendezvénynek az Egyesült Királyságban található Edinburgh ad otthont. Az egyben visszatérő ország az első, 1982-es verseny után másodjára nyerte el a rendezés jogát.[1]

 
A verseny helyszíne, az Usher Hall

Október 31-én jelentették be, hogy visszatér az elődöntős–kieséses rendszer, melyre utoljára 2012-ben volt példa. Az elődöntőt két részletben rendezték meg a St Cecilia's Hallban, 2018. augusztus 18-án és 19-én.

A döntőre pár nappal később, augusztus 23-án került sor a 2200 fő befogadására képes Usher Hallban, mely korábban az 1972-es Eurovíziós Dalfesztiválnak is otthont adott. Utoljára 2004-ben tartották a döntőt fedett intézményben. A résztvevők a választott zeneműveket a BBC Skót Szimfonikus Zenekar kíséretében, a dán Thomas Dausgaard vezényletével adták elő, majd a szakmai zsűri kiválasztotta a győztest.[2]

Az előadások időkorlátja az előfordulóban 18 percre, a döntőben 12 percre módosult.

A verseny házigazdái Petroc Trelawny rádiós műsorvezető és Josie D’Arby televíziós műsorvezető voltak.[3] Előbbi az elődöntőt egyedül vezette, utóbbi a döntőben csatlakozott hozzá.[4]

A megmérettetés első helyezettje a győztesnek járó trófeán kívül 7000 eurós pénzjutalomban részesült, illetve egy fellépési lehetőséget nyert a BBC Skót Szimfonikus Zenekarral; a második helyezettet 3000 euróval jutalmazták.

A résztvevőkSzerkesztés

Először vett részt a versenyen Albánia.

A verseny házigazdája, az Egyesült Királyság három kihagyott verseny után visszatért a mezőnybe. Emellett Görögország egy, Oroszország három, Belgium öt, Észtország hat, Spanyolország hét, míg Izrael tizenöt kihagyott verseny után képviseltette magát ismét.

Az előző évben harmadik helyen végzett Ausztria azonban a rendezvény történetében első alkalommal nem küldött versenyzőt.

Magyarország hatodik alkalommal vett részt a versenyen. A magyar induló Bencze Máté szaxofonos volt, aki a Duna és az M5 Virtuózok című klasszikus zenei tehetségkutató műsor 2017-es és 2018-as évadában szerepelt. Az edinburgh-i versenyen való indulás jogát is itt nyerte el az MTVA különdíjaként. A fiatal zenészt az elődöntőben Richter Edit zongoraművész kísérte.[5]

Így összesen tizennyolc ország képviseltette magát Edinburghban. Utoljára 2006-ban vett részt ennyi ország a versenyen.[6]

Sorozatban másodjára vett részt a san marinói Francesco Stefanelli, aki 2016-ban egyben az ország első indulója is volt.

Visszatérő előadókSzerkesztés

Előadó Ország Előző év(ek)
Francesco Stefanelli   San Marino 2016

Nemzeti válogatókSzerkesztés

A versenyzők hivatalos listáját 2018. június 22-én hozta nyilvánosságra az Európai Műsorsugárzók Uniója.[7] A részt vevő 18 ország közül 7 belső kiválasztással, 11 nemzeti döntő keretein belül választotta ki képviselőjét.

A részt vevő országok nemzeti válogatóinak listája
Ország Választás
módszere
Válogatóműsor Közvetítő csatorna Kiválasztás / Bemutatás dátuma
Előadó Zenemű
  Albánia[8][9] nemzeti döntő Albania Young Musicians 2018. június 11.
  Belgium belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. június 14.
  Csehország belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. június 22.
  Egyesült Királyság belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. június 22.
  Észtország[10] nemzeti döntő Klassikatähed 2018 ETV 2018. április 6.
  Görögország belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. június 22.
  Horvátország[11] nemzeti döntő Mladi glazbenik za Euroviziju 2018 HRT 3 2018. március 8.
  Izrael[12] belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. június 22.
  Lengyelország[13] nemzeti döntő Młody Muzyk Roku 2018 TVP Kultura 2018. március 20.
  Magyarország nemzeti döntő Virtuózok 2018 M5, Duna 2018. június 8.
  Málta nemzeti döntő Nem volt külön elnevezése a válogatóműsornak TVM2 2018. június 14.
  Németország[14] belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. június 22.
  Norvégia[15] nemzeti döntő Virtuos 2018 NRK1 2018. április 7.
  Oroszország nemzeti döntő Grand Piano Competition Rosszija Kultura Döntő: 2018. május 5.
Közvetítés: 2018. május 6.
Bejelentés: 2018. május 23.
  San Marino belső kiválasztás Nem rendeztek válogatóműsort 2018. április 12.
  Spanyolország[16] nemzeti döntő Clásicos y Reverentes 2018 La 2 2018. március 5.
  Svédország[17] nemzeti döntő Polstjärnepriset 2018 P4 Göteborg 2018. január 6.
  Szlovénia[18] nemzeti döntő Slovenski izbor za tekmovanje Evrovizijski mladi glasbeniki 2018 TV Slovenija 2 Bejelentés: 2018. április 2.
Közvetítés: 2018. április 15.

ZsűriSzerkesztés

Az elődöntő és a döntő szakmai zsűrijét 2018. augusztus 10-én jelentették be.[19]

ElődöntőSzerkesztés

DöntőSzerkesztés

ElődöntőSzerkesztés

Az elődöntőt két részben, 2018. augusztus 18-án és 19-én rendezték meg tizennyolc ország részvételével a St Cecilia’s Hallban. A zsűri szavazatai alapján a legjobb hat versenyző jutott tovább a döntőbe.

Újítás volt, hogy az elődöntő mindkét részét három-három adásra bontva rendezték meg, így hat adást rendeztek, mindegyikben három-három ország vett részt.

Első részSzerkesztés

Az elődöntő első részét 2018. augusztus 18-án rendezték meg kilenc ország részvételével.

# Ország Zenész Hangszer Darab (Szerző) Eredmény
Első adás
01   Málta[20] Bernice Sammut Attard zongora
  1. Trois pièces, Toccata (Francis Poulenc)
  2. Prelude in C minor, Op. 23, No. 7 (Sergey Rachmaninov)
  3. Prelude in G sharp minor, Op. 32, No. 12 (Sergey Rachmaninov)
  4. Scherzo No. 2 in B-flat minor, Op. 31 (Frédéric Chopin)
Kiesett
02   Egyesült Királyság[21] Maxim Calver cselló
  1. Sacher Variation for cello solo (Witold Lutosławski)
  2. Cello Sonata in F major No. 2 (Johannes Brahms)
  3. Minuetto e Finale a Suite Italienne-ből (Igor Stravinsky)
Kiesett
03   Spanyolország[22][23] Sara Valencia hegedű
  1. Caprice Basque, Op.24 (Pablo de Sarasate)
  2. Caprice No. 13 in B flat (Niccolò Paganini)
  3. Violin Concerto No. 1 in G minor, Op. 26, 3rd movement (Finale) (Max Bruch)
Kiesett
Második adás
04   Szlovénia[24][25] Nikola Pajanović hegedű
  1. Caprice No. 7 (Niccolò Paganini)
  2. Tambourin Chinois (Fritz Kreisler)
  3. Sonata for violin solo Op. 27 No. 3, D minor, "Georges Enescu" (Eugène Ysaÿe)
Továbbjutott
05   San Marino[26] Francesco Stefanelli cselló
  1. Violoncello totale (Krzysztof Penderecki)
  2. Allegro vivace a Cello Sonata Op. 99 No. 2-ből (Johannes Brahms)
  3. Papillon Op. 77 (Gabriel Fauré)
  4. Moto Perpetuo Op. 11 a Sonata for cello and pianóból (Benjamin Britten)
Kiesett
06   Lengyelország[27] Marta Chlebicka fuvola
  1. Hamburger Sonata in G major, H. 550 (Carl Philipp Emanuel Bach)
  2. Rigoletto Fantasie for Flute and Piano (Wilhelm Popp)
Kiesett
Harmadik adás
07   Magyarország[28][29] Bencze Máté szaxofon
  1. Fantasy on an original theme (Jules Demersseman)
  2. Allegro a Sonata in g minor BWV 1020-ból (Johann Sebastian Bach)
  3. Pequeña Czarda (Pedro Iturralde)
Továbbjutott
08   Görögország Thánosz Tzanetákisz gitár
  1. Fantasia in D minor (David Kellner)
  2. Bagatelle No 3 & 5 a Five Bagatelles for Guitar-ból (William Walton)
  3. Variaciones Sobre Un Tema de Fernando Sor (Miguel Llobet)
Kiesett
09   Izrael Tamir Naaman-Pery cselló
  1. Hungarian Rhapsody, Op. 68 (Popper Dávid)
  2. Preludio-Fantasia a Suite for Cellóból (Gaspar Cassadó)
Kiesett

Második részSzerkesztés

Az elődöntő második részét 2018. augusztus 19-én rendezik meg kilenc ország részvételével.

# Ország Zenész Hangszer Darab (Szerző) Eredmény
Negyedik adás
10   Észtország[30] Tanel-Eiko Novikov marimba
  1. Niflheim (Marján Csaba Zoltán)
  2. Kuusi Op. 75/5 (Jean Sibelius)
  3. Verano Porteño (Astor Piazzolla)
Kiesett
11   Belgium[31] Alexandra Cooreman hegedű
  1. Presto a Sonata for piano and violin Op. 23-ból (Ludwig van Beethoven)
  2. Valse-Scherzo in C major, Op. 34 (Pjotr Csajkovszkij)
Kiesett
12   Albánia[32] Klaudio Zoto cselló
  1. Cello Sonata in A minor, Op. 36 (Edvard Grieg)
  2. Hungarian Rhapsody, Op. 68 (Popper Dávid)
Kiesett
Ötödik adás
13   Oroszország[33] Ivan Besszonov zongora
  1. Mazurka in B-flat minor, Op. 24 No. 4 (Frédéric Chopin)
  2. Fantaisie-Impromptu in C sharp minor, Op. 66 (Frédéric Chopin)
  3. Prelude in G minor, Op. 23, No. 5 (Sergey Rachmaninov)
  4. Barncleupédie (James McMillan)
Továbbjutott
14   Németország[34] Mira Foron hegedű
  1. Tzigane (Maurice Ravel)
  2. Cadenza for Solo Viola (Krzysztof Penderecki)
Továbbjutott
15   Csehország[35] Indi Stivín nagybőgő
  1. Bohemian Suite, 1st movement: Celts (Indi Stivín)
  2. Bohemian Suite, 2nd movement: Czech Country (Indi Stivín)
  3. Bohemian Suite, 3rd movement: Tarantella Praga (Indi Stivín)
Továbbjutott
Hatodik adás
16   Svédország[36][37] Johanna Ander Ljung hárfa
  1. Improvisations for Harp, Op. 10 (William Mathias)
  2. Allemande a Suite No. 5 in F major (John Loeillet)
  3. Féerie – Prelude et Danse (Marcel Tournier)
Kiesett
17   Norvégia[38][39] Birgitta Elisa Oftestad cselló
  1. 1st movement a Cello Concerto No. 1 Op. 107-ből (Dmitrij Sosztakovics)
  2. Adagio und Allegro, Op. 70 (Robert Schumann)
Továbbjutott
18   Horvátország[40][41] Jan Tominić szaxofon
  1. Fantaisie sur un thème original (Jules Demersseman)
  2. Cinq danses exotiques (Jean Françaix)
  3. Aria (Eugène Bozza)
  4. Scaramouche, 3. Brazileira (Darius Milhaud)
Kiesett

DöntőSzerkesztés

A döntőt 2018. augusztus 23-án rendezték meg hat ország részvételével. A végső döntést a nemzetközi, szakmai zsűri hozta meg.

# Ország Zenész Hangszer Darab (Szerző) Helyezés
01   Norvégia Birgitta Elisa Oftestad cselló Cello Concerto, 4th movement (Edward Elgar)
02   Szlovénia Nikola Pajanović hegedű Violin Concerto, 3rd movement (Pjotr Csajkovszkij) 2.
03   Csehország Indi Stivín nagybőgő Bohemian Suite for Double Bass, 2nd & 3rd movements (Indi Stivín)
04   Németország Mira Foron hegedű Violin Concerto, 3rd movement (Jean Sibelius)
05   Magyarország Bencze Máté szaxofon Concerto da Camera for Saxophone (Jacques Ibert)
06   Oroszország Ivan Besszonov zongora Piano Concerto No 1, 3rd movement (Pjotr Csajkovszkij) 1.

KözvetítésSzerkesztés

Az elődöntőt és a döntőt az interneten élőben közvetíti a verseny hivatalos YouTube-csatornája.

Ország Kommentátor Közvetítő csatorna
Elődöntő Döntő
  Albánia n. a. Nem volt közvetítés
RTSH
  Belgium[42][43] Camille De Rijck
RTBF Auvio
La Trois, Musiq’3
  Csehország[44] Jiří Vejvoda
ČT art[megj 1]
  Egyesült Királyság Kommentár nélkül
BBC Radio 3[megj 2]
BBC Arts (interneten)
BBC Two Scotland, BBC Red Button
  Észtország[45] Kommentár nélkül
Klassikaraadio
ETV2[megj 3]
ETV
  Görögország[46] Mihalis Messinis Nem volt közvetítés
ERT2
  Horvátország[47][48] Jana Haluza Nem volt közvetítés
HRT3
  Izrael n. a.
KAN Kol Ha Musica[megj 4]
KAN 11
  Lengyelország[49] n. a. Nem volt közvetítés
TVP Kultura
  Magyarország Bősze Ádám
M5[megj 1]
  Málta n. a.
TVM2[megj 5]
  Németország[50] Kommentár nélkül Nem volt közvetítés
WDR Fernsehen[megj 6]
  Norvégia[51] Arild Erikstad Nem volt közvetítés
NRK2[megj 1]
  Oroszország[52] n. a.
Rosszija Kultura[megj 7]
  San Marino n. a. Nem volt közvetítés
SMtv San Marino
  Spanyolország[53] Silvia Pérez Arroyo és Fernando Blázquez
Radio Clásica[megj 8]
Nem volt közvetítés
La 2[megj 9]
  Svédország[54] n. a. Nem volt közvetítés
SVT2[megj 10]
  Szlovénia Andrej Hofer Nem volt közvetítés
TV Slovenija 1

Megjegyzés: Az egyes országok televízió–, illetve rádiócsatornái alapesetben élőben közvetítették a versenyt. Ez néhány esetben eltérhetett, mely a fenti táblázatban is fel van tüntetve.

TérképSzerkesztés

 
  A döntő résztvevői
  Az elődöntőben kiesett országok
  Országok, melyek korábban részt vettek, de ebben az évben nem

MegjegyzésekSzerkesztés

  1. a b c elődöntőkről összefoglaló felvételről, augusztus 23-án; döntő élőben
  2. elődöntők élőben; döntő felvételről, augusztus 24-én
  3. felvételről, augusztus 22-én és 23-án
  4. elődöntő harmadik adása élőben
  5. elődöntő első adása és döntő élőben
  6. felvételről, szeptember 2-án
  7. elődöntők felvételről, augusztus 20-án és 21-én; döntő élőben
  8. elődöntők felvételről, augusztus 21-én és 22-én; döntő élőben
  9. felvételről
  10. felvételről augusztus 25-én

JegyzetekSzerkesztés

  1. Eurovision Young Musicians is coming to Edinburgh in 2018! (angol nyelven). youngmusicians.tv, 2017. október 30. (Hozzáférés: 2017. október 30.)
  2. EUROVISION YOUNG MUSICIANS 2018: MORE DETAILS REVEALED (angol nyelven). eurovoix.com, 2017. október 31. (Hozzáférés: 2017. október 31.)
  3. Petroc Trelawny and Josie D’Arby to Host Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 6. (Hozzáférés: 2018. augusztus 6.)
  4. Photo gallery: The 2018 Hosts (angol nyelven). youngmusicians.tv , 2018. augusztus 11. (Hozzáférés: 2018. augusztus 11.)
  5. Bencze Máté képviseli Magyarországot (angol nyelven). demokrata.hu. Magyar Demokrata, 2018. augusztus 12. (Hozzáférés: 2018. augusztus 12.)
  6. Eurovision Young Musicians welcomes 18 participants in 2018! (angol nyelven). youngmusicians.tv, 2018. február 2. [2018. február 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. február 2.)
  7. These are the 18 participants of Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). youngmusicians.tv, 2018. június 22. (Hozzáférés: 2018. június 22.)
  8. Albania: Holds National Selection Process for Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. február 14. (Hozzáférés: 2018. február 14.)
  9. Albania: Eurovision Young Musicians National Final on June 11 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. május 16. (Hozzáférés: 2018. május 16.)
  10. Estonia: Klassikatähed 2018 To Select Eurovision Young Musicians 2018 Participant (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. február 12. (Hozzáférés: 2018. február 12.)
  11. Croatia: Eight Young Musicians Qualify for Eurovision Young Musicians Selection Final (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. február 20. (Hozzáférés: 2018. február 20.)
  12. Israel: Eurovision Young Musicians Selection Process Underway (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. május 29. (Hozzáférés: 2018. május 29.)
  13. Poland: TVP Reveals Mlody Muzyk Roku 2018 Participants (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. február 26. (Hozzáférés: 2018. február 26.)
  14. Germany: Eurovision Young Musicians 2018 Participant Reveal in May (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. április 15. (Hozzáférés: 2018. április 15.)
  15. Norway: Selects for Eurovision Young Musicians on April 7 (angol nyelven). eurovoix.com, 2017. december 20. (Hozzáférés: 2017. december 20.)
  16. Spain: Clásicos y Reverentes Achieves Viewership Record (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. február 7. (Hozzáférés: 2018. február 7.)
  17. Sweden: Johanna Ander Ljung Wins Polstjärnepriset 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. január 7. (Hozzáférés: 2018. január 7.)
  18. Slovenia: Eurovision Young Musicians National Final on March 30 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. február 20. (Hozzáférés: 2018. február 20.)
  19. These are the jury members of Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). youngmusicians.tv, 2018. augusztus 10. (Hozzáférés: 2018. augusztus 10.)
  20. Malta: Bernice Sammut Attard Wins Eurovision Young Musicians 2018 Selection (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. június 14. (Hozzáférés: 2018. június 14.)
  21. UNITED KINGDOM TO HOST EUROVISION YOUNG MUSICIANS 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2017. október 22. (Hozzáférés: 2017. október 22.)
  22. Spain: TVE Returns To Eurovision Young Musicians After 16 Years (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. január 22. (Hozzáférés: 2018. január 22.)
  23. Spain: Sara Valencia to Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. március 6. (Hozzáférés: 2018. március 6.)
  24. Slovenia: RTV Slovenija Confirms Eurovision Young Musicians 2018 Participation (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. január 23. (Hozzáférés: 2018. január 23.)
  25. Slovenia: Nikola Pajanović to Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. április 2. (Hozzáférés: 2018. április 2.)
  26. San Marino: Francesco Stefanelli Returns to Eurovision Young Musicians (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. április 12. (Hozzáférés: 2018. április 12.)
  27. Poland: Marta Chlebicka To Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. március 21. (Hozzáférés: 2018. március 21.)
  28. Hungary: Eurovision Young Musicians 2018 Participation Confirmed (angol nyelven). eurovoix.com, 2017. december 8. (Hozzáférés: 2017. december 8.)
  29. Beke Márk a Virtuózok 2018 győztese. hirado.hu, 2018. június 8. (Hozzáférés: 2018. június 8.) „A közönségkedvencnek járó különdíjat, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral való közös fellépést és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap különdíját, a Fiatal Zenészek Eurovíziós Versenyén való részvételt Bencze Máté (szaxofon) kapta.”
  30. Estonia: Tanel-Eiko Novikov Selected For Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. április 8. (Hozzáférés: 2018. április 8.)
  31. Belgium: Alexandra Cooreman Internally Selected for Eurovision Young Musicians (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. június 14. (Hozzáférés: 2018. június 14.)
  32. Albania: Klaudio Zoto Selected as Nations First Eurovision Young Musicians Participant (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. június 12. (Hozzáférés: 2018. június 12.)
  33. Russia: Ivan Bessonov to Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. május 23. (Hozzáférés: 2018. május 23.)
  34. Germany: WDR Confirms Eurovision Young Musicians 2018 Participation (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. január 15. (Hozzáférés: 2018. január 15.)
  35. Czech Republic: Eurovision Young Musicians 2018 Participation Confirmed (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. január 31. (Hozzáférés: 2018. január 31.)
  36. SWEDEN: EUROVISION YOUNG MUSICIANS 2018 PARTICIPATION CONFIRMED (angol nyelven). eurovoix.com, 2017. július 5. (Hozzáférés: 2017. július 5.)
  37. Sweden: SVT Selects Johanna Ander Ljung For Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. április 7. (Hozzáférés: 2018. április 7.)
  38. NORWAY: EUROVISION YOUNG MUSICIANS 2018 PARTICIPATION CONFIRMED (angol nyelven). eurovoix.com, 2017. október 22. (Hozzáférés: 2017. október 22.)
  39. Norway: Birgitta Elisa Oftestad Wins Virtuos 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. április 8. (Hozzáférés: 2018. április 8.)
  40. Croatia: Eurovision Young Musicians 2018 Participation Confirmed (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. január 11. (Hozzáférés: 2018. január 11.)
  41. Croatia: Jan Tominić to Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. március 10. (Hozzáférés: 2018. március 10.)
  42. Belgium: RTBF Reveals Coverage Plans for Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. június 25. (Hozzáférés: 2018. június 25.)
  43. Comment suivre le Concours Eurovision des Jeunes Musiciens (francia nyelven). RTBF, 2018. augusztus 13. [2018. augusztus 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. augusztus 15.)
  44. Czech Republic: ČT art to Broadcast Eurovision Young Musicians 2018 Final (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 7. (Hozzáférés: 2018. augusztus 7.)
  45. Estonia: Television, Online & Radio Coverage of Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 6. (Hozzáférés: 2018. augusztus 6.)
  46. Greece: ERT 2 To Broadcast Eurovision Young Musicians 2018 Final (angol nyelven). eurovoix.com, 2000. augusztus 17. (Hozzáférés: 2018. augusztus 17.)
  47. Croatia: HRT 3 Confirms Eurovision Young Musicians Coverage (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 11. (Hozzáférés: 2018. augusztus 11.)
  48. Croatia: Jana Haluza Revealed as Eurovision Young Musicians Commentator (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 15. (Hozzáférés: 2018. augusztus 18.)
  49. Poland: TVP Kultura to Broadcast Eurovision Young Musicians 2018 Final (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 10. (Hozzáférés: 2018. augusztus 10.)
  50. Germany: WDR to Broadcast Eurovision Young Musicians 2018 on Delay (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 7. (Hozzáférés: 2018. augusztus 7.)
  51. Norway: NRK 2 to Broadcast Eurovision Young Musicians 2018 Final Live. eurovoix.com, 2018. augusztus 14. (Hozzáférés: 2018. augusztus 15.)
  52. Russia: Russia Kultura Reveals Broadcast Plans for Eurovision Young Musicians 2018 (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. július 27. (Hozzáférés: 2018. július 27.)
  53. Spain: La 2 To Air Eurovision Young Musicians 2018 Final Live If They Qualify (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 10. (Hozzáférés: 2018. augusztus 10.)
  54. Sweden: SVT Delays Eurovision Young Musicians Broadcast by Two Days (angol nyelven). eurovoix.com, 2018. augusztus 7. (Hozzáférés: 2018. augusztus 7.)

További információkSzerkesztés

Kapcsolódó szócikkekSzerkesztés