2020-as női vízilabda-Európa-bajnokság

A 2020-as női vízilabda-Európa-bajnokság a 18. verseny volt a női Európa-bajnokságok történetében. A tornát Budapesten, a Duna Arénában játszották január 12. és 25. között. A címvédő Hollandia nemzeti együttese volt. Az Eb-t a spanyol válogatott nyerte, története során másodszor.

Női vízilabda-
Európa-bajnokság
(2020)
(European Water Polo Championship 2020)
Adatok
Rendező Magyarország
Dátumjanuár 12–25.
Csapatok12 (1 szövetségből)
HelyszínekDuna Aréna (Budapest rendező városban)
Honlapwp2020budapest.com

Címvédő Hollandia
Győztes Spanyolország (2. cím)
Statisztika
Mérkőzések44
Gólok929 (átlag: 21,11)

Gólkirály Keszthelyi Rita
(28 gólos)
Díjak
Legjobb játékos Beatriz Ortiz

 ← 20182022 → 

RésztvevőkSzerkesztés

Esemény Dátum Helyszín Kvóta Kvalifikált csapatok
Rendező 1   Magyarország
2018-as Európa-bajnokság 2018. július 16–28.   Barcelona 5   Hollandia
  Olaszország
  Spanyolország
  Görögország
  Oroszország
Selejtezők 2019. április 25 – október 26. 6   Franciaország
  Németország
  Izrael
  Horvátország
  Szerbia
  Szlovákia

SorsolásSzerkesztés

Az Európa-bajnokság csoportbeosztását 2019. október 22-én sorsolták Budapesten. A 12 csapatot 4 kalapban helyezték el.[1] A sorsolást Drávucz Rita és Valkai Ágnes végezte el.[2]

1. kalap
(a 2018-as Eb
első két helyezettje)
2. kalap
(a 2018-as Eb
3.-4. helyezettje)
3. kalap
(a 2018-as Eb
5.-6. helyezettje)
4. kalap
(a selejtezők
továbbjutói)
  Hollandia   Spanyolország   Oroszország   Franciaország
  Görögország   Magyarország   Olaszország   Németország
  Szerbia
  Horvátország
  Szlovákia
  Horvátország

LebonyolításSzerkesztés

A tornán 12 ország válogatottja vett részt, két darab 6 csapatos csoportba osztva. A csoportmérkőzések után az első négy helyezett a negyeddöntőbe jutott. Az ötödik helyezettek a 9., a hatodik helyezettek a 11. helyért játszottak. A negyeddöntőtől egyenes kieséses rendszerben folytatódott a kontinensviadal.

CsoportkörSzerkesztés

A csoportSzerkesztés

Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P Továbbjutás
1.   Magyarország (R) 5 5 0 0 94 26 +68 15 Továbbjutott a negyeddöntőbe
2.   Oroszország 5 4 0 1 112 21 +91 12
3.   Görögország 5 3 0 2 79 37 +42 9
4.   Szlovákia 5 2 0 3 21 78 −57 6
5.   Horvátország 5 1 0 4 26 94 −68 3 A 9. helyért
6.   Szerbia 5 0 0 5 19 95 −76 0 A 11. helyért
Forrás: WP2020Budapest
Sorrend szabályai: 1) pont; 2) egymás elleni pontok; 3) egymás elleni gólkülönbség; 4) egymás elleni szerzett gólok; 5) összes gólkülönbség.
(R) Rendező.
2020. január 12.
11:30
Szlovákia   2–31   Oroszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Diana Dutilh-Dumas (NED), Sébastien Dervieux (FRA)
(0–9, 0–5, 1–8, 1–9)
Kolářová   2 Jegyzőkönyv Bersznyeva, Gorbunova   6
2020. január 12.
13:00
Görögország   26–7   Szerbia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Giuliana Nicolosi (ITA), Carlos Ortega (ESP)
(9–1, 5–3, 5–2, 7–1)
Miriokefalitáki   6 Jegyzőkönyv Vuković   3
2020. január 12.
19:00
Magyarország   25–6   Horvátország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Erkan Turkkan (TUR), Marcela Mauss (GER)
(5–1, 7–2, 7–1, 6–2)
Keszthelyi   5 Jegyzőkönyv D. Butić, Miljković   2

2020. január 13.
13:00
Horvátország   3–18   Görögország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Gernot Häntschel (GER), Luis Santos (POR)
(0–6, 2–4, 0–5, 1–3)
három játékos   1 Jegyzőkönyv három játékos   3
2020. január 13.
14:30
Oroszország   27–2   Szerbia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Michiel Zwart (NED), Aurely Blanchard (FRA)
(6–2, 8–0, 8–0, 5–0)
Fedotova   7 Jegyzőkönyv Mandić, Vuković   1
2020. január 13.
19:00
Szlovákia   2–20   Magyarország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Radosław Koryzna (POL), Raffaele Colombo (ITA)
(1–5, 0–5, 1–4, 0–6)
Kátlovská, Stankovianska   1 Jegyzőkönyv Keszthelyi   6

2020. január 15.
14:30
Görögország   18–2   Szlovákia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Aurely Blanchard (FRA), Marcela Mauss (GER)
(4–0, 4–2, 6–0, 4–0)
Plevrítu   5 Jegyzőkönyv Kolarova, Stankovianska   1
2020. január 15.
16:00
Szerbia   8–9   Horvátország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Diana Dutilh-Dumas (NED), Giuliana Nicolosi (ITA)
(1–2, 3–2, 3–3, 1–2)
Mandić, Milicević   2 Jegyzőkönyv Butić, Miljković   2
2020. január 15.
19:00
Magyarország   9–8   Oroszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Sébastien Dervieux (FRA), Ursula Wengenroth (SUI)
(4–3, 2–0, 2–3, 1–2)
Keszthelyi   8 Jegyzőkönyv Gorbunova   3

2020. január 17.
14:30
Oroszország   34–1   Horvátország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Giuliana Nicolosi (ITA), Matan Schwartz (ISR)
(9–0, 8–1, 7–0, 10–0)
Karimova   6 Jegyzőkönyv Lordan   1
2020. január 17.
17:30
Szlovákia   6–2   Szerbia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Aurely Blanchard (FRA), Marcela Mauss (GER)
(1–0, 2–1, 1–0, 2–1)
Kováčiková   3 Jegyzőkönyv Ilić   2
2020. január 17.
19:00
Magyarország   13–10   Görögország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Boris Margeta (SLO), Michiel Zwart (NED)
(4–4, 4–2, 2–0, 3–4)
Garda   4 Jegyzőkönyv három játékos   2

2020. január 19.
13:00
Szlovákia   9–7   Horvátország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Sébastien Dervieux (FRA), Marcela Mauss (GER)
(1–3, 3–1, 3–2, 2–1)
Kátlovská, Stankovianska   2 Jegyzőkönyv Carević   3
2020. január 19.
17:30
Görögország   7–12   Oroszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Boris Margeta (SLO), Raffaele Colombo (ITA)
(3–1, 3–4, 0–3, 1–4)
Cukalá, Xenáki   2 Jegyzőkönyv Gorbunova, Prokofjeva   3
2020. január 19.
19:00
Szerbia   0–27   Magyarország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Aurely Blanchard (FRA), Giuliana Nicolosi (ITA)
(0–5, 0–5, 0–9, 0–8)
Jegyzőkönyv Gurisatti 7

B csoportSzerkesztés

Hely. Csapat M Gy D V G+ G– Gk P Továbbjutás
1.   Hollandia 5 5 0 0 83 17 +66 15 Továbbjutott a negyeddöntőbe
2.   Spanyolország 5 4 0 1 74 32 +42 12
3.   Olaszország 5 3 0 2 62 37 +25 9
4.   Franciaország 5 2 0 3 40 62 −22 6
5.   Izrael 5 1 0 4 22 70 −48 3 A 9. helyért
6.   Németország 5 0 0 5 19 82 −63 0 A 11. helyért
Forrás: WP2020Budapest
Sorrend szabályai: 1) pont; 2) egymás elleni pontok; 3) egymás elleni gólkülönbség; 4) egymás elleni szerzett gólok; 5) összes gólkülönbség.
2020. január 12.
14:30
Franciaország   6–15   Spanyolország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Ursula Wengenroth (SUI), Várkonyi Gabriella (HUN)
(1–3, 0–3, 1–4, 4–5)
Daule   3 Jegyzőkönyv Espar   4
2020. január 12.
16:00
Németország   4–13   Olaszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Luis Santos (POR), Szvetlana Dreval (RUS)
(2–4, 2–5, 0–2, 0–2)
Eggert   2 Jegyzőkönyv Garibotti   3
2020. január 17.
17:30
Hollandia   22–3   Izrael Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Peter Balzan (MLT), Levan Berishvili (GEO)
(4–0, 5–1, 7–1, 6–1)
Megens   5 Jegyzőkönyv Bogachenko   2

2020. január 13.
11:30
Németország   3–23   Hollandia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Róbert Horváth (SVK), Veselin Mišković (MNE)
(1–6, 0–5, 0–5, 2–7)
Pannasch   2 Jegyzőkönyv Van de Kraats, Sevenich   4
2020. január 13.
16:00
Izrael   6–10   Franciaország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Kun György (HUN), Robert Tiozzo (CRO)
(2–3, 0–4, 1–1, 3–2)
Bogachenko   3 Jegyzőkönyv Millot   4
2020. január 13.
17:30
Olaszország   10–16   Spanyolország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Georgios Stavridis (GRE), Ivan Raković (SRB)
(2–5, 2–4, 3–3, 3–4)
Bianconi, Garibotti   3 Jegyzőkönyv Tarragó   7

2020. január 15.
11:30
Franciaország   17–5   Németország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Peter Balzan (MLT), Erkan Turkkan (TUR)
(7–1, 3–1, 3–1, 4–2)
három játékos   3 Jegyzőkönyv Deike   2
2020. január 15.
13:00
Spanyolország   18–2   Izrael Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Várkonyi Gabriella (HUN), Szvetlana Dreval (RUS)
(3–0, 4–1, 7–1, 4–0)
Ortiz   5 Jegyzőkönyv Bogachenko   2
2020. január 15.
17:30
Hollandia   10–4   Olaszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Radosław Koryzna (POL), Adrian Alexandrescu (ROU)
(2–2, 4–2, 3–0, 1–0)
Megens   5 Jegyzőkönyv Bianconi   3

2020. január 17.
11:30
Németország   4–19   Spanyolország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Szergej Naumov (RUS), Kun György (HUN)
(2–4, 0–5, 1–5, 1–5)
négy játékos   1 Jegyzőkönyv Crespí   4
2020. január 17.
13:00
Hollandia   18–1   Franciaország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Szvetlana Dreval (RUS), Veselin Mišković (MNE)
(4–1, 6–0, 4–0, 4–0)
Keuning   4 Jegyzőkönyv Daule   1
2020. január 17.
16:00
Olaszország   17–1   Izrael Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Horváth Róbert (SVK), Ursula Wengenroth (SUI)
(3–0, 5–0, 4–1, 5–0)
Emmolo   4 Jegyzőkönyv Strugo   1

2020. január 19.
11:30
Franciaország   6–18   Olaszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Erkan Turkkan (TUR), Ursula Wengenroth (SUI)
(2–3, 1–5, 2–6, 1–4)
hat játékos   1 Jegyzőkönyv Bianconi   5
2020. január 19.
14:30
Németország   3–10   Izrael Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Peter Balzan (MLT), Várkonyi Gabriella (HUN)
(1–3, 0–4, 0–3, 2–0)
három játékos   1 Jegyzőkönyv Strugo   4
2020. január 19.
16:00
Spanyolország   6–10   Hollandia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Georgios Stavridis (GRE), Szergej Naumov (RUS)
(0–2, 1–4, 2–2, 3–2)
García Godoy   2 Jegyzőkönyv Megens   3

Egyenes kieséses szakaszSzerkesztés

Negyeddöntők Elődöntők Döntő
                     
január 21.        
A1   Magyarország 16
január 23.
B4   Franciaország 3  
  Spanyolország 11
január 21.
      Magyarország 10  
A3   Görögország 9
január 25.
B2   Spanyolország 12  
  Spanyolország 13
január 21.    
    Oroszország 12
A2   Oroszország 13
január 23.
B3   Olaszország 7  
  Hollandia 7 (3) Bronzmérkőzés
január 21.
      Oroszország 7 (4)   január 25.
A4   Szlovákia 2
  Magyarország 10
B1   Hollandia 22  
  Hollandia 8

NegyeddöntőkSzerkesztés

2020. január 21.
14:30
Szlovákia   2–22   Hollandia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Várkonyi Gabriella (HUN), Ivan Raković (SRB)
(0–6, 0–3, 1–7, 1–6)
Junasová, Stankovianska   1 Jegyzőkönyv Megens   5

2020. január 21.
16:00
Oroszország   13–7   Olaszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Adrian Alexandrescu (ROU), Radosław Koryzna (POL)
(3–2, 3–3, 4–1, 3–1)
három játékos   3 Jegyzőkönyv három játékos   2

2020. január 21.
17:30
Görögország   9–12   Spanyolország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Boris Margeta (SLO), Matan Schwartz (ISR)
(3–4, 2–2, 3–1, 3–3)
Plevrítu   4 Jegyzőkönyv Ortiz   4

2020. január 21.
19:00
Magyarország   16–3   Franciaország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Szvetlana Dreval (RUS), Giuliana Nicolosi (ITA)
(5–2, 3–1, 5–0, 3–0)
Keszthelyi   4 Jegyzőkönyv Guillet   2

Az 5–8. helyértSzerkesztés

2020. január 23.
14:30
Franciaország   3–13   Görögország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Marcela Mauss (GER), Diana Dutulh-Dumas (NED)
(1–2, 0–2, 1–6, 1–3)
Vernoux   2 Jegyzőkönyv Plevrítu, Xenáki   3

2020. január 23.
16:00
Olaszország   16–4   Szlovákia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Várkonyi Gabriella (HUN), Ursula Wengenroth (SUI)
(2–1, 5–1, 6–0, 3–2)
három játékos   3 Jegyzőkönyv négy játékos   1

ElődöntőkSzerkesztés

2020. január 23.
17:30
Oroszország   7–7   Hollandia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Adrian Alexandrescu (ROU), Giuliana Nicolosi (ITA)
(2–2, 2–2, 1–2, 2–1)
Gorbunova   4 Jegyzőkönyv Megens, Van der Sloot   2
Büntetőpárbaj:
4–3

2020. január 23.
19:00
Magyarország   10–11   Spanyolország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Sébastien Dervieux (FRA), Jórgosz Sztavrídisz (GRE)
(3–3, 1–2, 3–2, 3–4)
Keszthelyi, Leimeter 3 Jegyzőkönyv Espar, Tarragó 3

A 11. helyértSzerkesztés

2020. január 21.
11:30
Szerbia   11–11   Németország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Kun György (HUN), Aurely Blanchard (FRA)
(2–4, 2–1, 6–2, 1–4)
Milicević   3 Jegyzőkönyv Deike   3
Büntetőpárbaj:
2–4

A 9. helyértSzerkesztés

2020. január 21.
13:00
Horvátország   7–11   Izrael Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Diana Dutilh-Dumas (NED), Peter Balzan (MLT)
(1–1, 2–6, 2–2, 2–2)
Lordan   2 Jegyzőkönyv Bogachenko, Hochberg   3

A 7. helyértSzerkesztés

2020. január 25.
14:30
Franciaország   17–8   Szlovákia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Diana Dutilh-Dumas (GER), Ivan Rakovic (SRB)
(5–2, 4–2, 5–1, 3–3)
Bachelier   5 Jegyzőkönyv Junasova   2

Az 5. helyértSzerkesztés

2020. január 25.
16:00
Görögország   5–7   Olaszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Szvetlana Dreval (RUS), Gernot Haentschel (GER)
(3–3, 1–2, 0–1, 1–1)
öt játékos   1 Jegyzőkönyv Garibotti   2

BronzmérkőzésSzerkesztés

2020. január 25.
17:30
Magyarország   10–8   Hollandia Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Giuliana Nicolosi (ITA), Radosław Koryzna (POL)
(3–5, 2–2, 4–1, 1–0)
négy játékos   2 Jegyzőkönyv Megens   2

DöntőSzerkesztés

2020. január 25.
19:00
Spanyolország   13–12   Oroszország Duna Aréna, Budapest
Játékvezetők: Várkonyi Gabriella (HUN), Adrian Alexandrescu (ROU)
(3–4, 5–4, 2–2, 3–2)
García   4 Jegyzőkönyv Prokofjeva   4
A 2020-as női vízilabda-Európa-bajnokság győztese
 
Spanyolország
2. cím

VégeredménySzerkesztés

Magyarország eltérő háttérszínnel kiemelve.

Helyezés Nemzet
01  Arany   Spanyolország
02  Ezüst   Oroszország
03  Bronz   Magyarország
4.   Hollandia
5.   Olaszország
6.   Görögország
7.   Franciaország
8.   Szlovákia
9.   Izrael
10.   Horvátország
11.   Németország
12.   Szerbia

DíjakSzerkesztés

Az Európa-bajnokság után a következő díjakat osztották ki:[3]

Gólkirály
MVP
Legjobb kapus

JegyzetekSzerkesztés

  1. European water polo championships, regulations: EC – WP 3.4.3. www2.len.eu (2019) (Hozzáférés: 2020. jan. 16.)
  2. 34. LEN vízilabda Európa-bajnokság: Megvannak a csoportok! www.waterpolo.hu (2019. okt. 22.) (Hozzáférés: 2020. jan. 16.)
  3. 34th European Water Polo Championships, Budapest – D14. www2.len.eu (2020. jan. 25.) (Hozzáférés: 2020. jan. 26.)

ForrásokSzerkesztés