Főmenü megnyitása

A 27. Európai Filmdíj-átadó ünnepségre (27th European Film Awards), amelyen a 2013. július 1. és 2014. június 30. között hivatalosan bemutatott, az Európai Filmakadémia több mint 2500 tagjának szavazata alapján legjobbnak ítélt európai alkotásokat részesítették elismerésben, 2014. december 13-án került sor a rigai operaházban.[1][2] Az ünnepség ceremóniamestere Thomas Hermanns német humorista, televíziós műsorvezető volt.

27. Európai Filmdíj-gála
A Lett Nemzeti Opera épülete
A Lett Nemzeti Opera épülete
Gála
Helyszín Lett Nemzeti Opera, Riga
 Lettország
Dátum 2014. december 13.
Házigazda Thomas Hermanns
Időtartam 3 óra
Előző gála 26. Európai Filmdíj-gála
Következő gála 28. Európai Filmdíj-gála
Hivatalos weboldal
http://www.europeanfilmawards.eu/

Az Európai Filmakadémia 2014. szeptember 16-án hozta nyilvánosságra a tagok által díjra javasolt nagyjátékfilmek 50 alkotásból álló listáját, majd november 8-án, a Sevillai Európai Filmfesztiválon a díjra jelöltekét.[3][4][5] A közönségdíjra jelölt filmekre 2014. szeptember 1-jétől lehetett szavazni.[6]

Az év legsikeresebb alkotása Paweł Pawlikowski lengyel rendező Ida című filmdrámája lett: 7 jelölésből 5 díjat kapott (legjobb európai film, legjobb európai rendező és legjobb európai forgatókönyvíró, Legjobb európai operatőr, közönségdíj). Csupán a látványos osztrák-német western, A sötét völgy volt képes nyomába lépni két díjával (legjobb európai látványtervező és legjobb európai jelmeztervező). Az Európai Filmakadémia életműdíját Agnès Varda francia filmrendező, forgatókönyvíró kapta, míg a világ filmművészetében legjobb európai teljesítményt nyújtó művésznek járó díjat Steve McQueen brit filmrendező.[7]

A válogatásban a magyar filmművészetet Mundruczó Kornél magyar-német-svéd koprodukcióban készült Fehér isten című drámája képviselte, amely azonban jelölést nem kapott. Versenyben volt viszont a Tamperei Nemzetközi Rövidfilm-fesztivál nyerteseként automatikusan jelölt Fal, Szabó Simon színész-rendező kisjátékfilmje.[5]

A Fiatal Közönség Filmnapját 2014. május 4-én tartották. A rendezvényen 17 európai nagyvárosban, köztük első ízben Budapesten, zárt vetítés után választhattak a tizenévesek a számukra készült 3 alkotásból. A mintegy 40 magyar fiatal részére a Tabán moziban szervezték meg az egész napos filmnézést és a szavazást.[8]

Tartalomjegyzék

VálogatásSzerkesztés

  1. Adieu au langage (Godard: Búcsú a nyelvtől) – rendező: Jean-Luc Godard  
  2. Amour fou (Őrült szerelem) – rendező: Jessica Hausner      
  3. Bande de filles (Csajkor) – rendező: Céline Sciamma  
  4. Betoniyö (Betonéjszaka) – rendező: Pirjo Honkasalo      
  5. Bird People (Madarak és emberek) – rendező: Pascale Ferran  
  6. Blind (Vakosn) – rendező: Eskil Vogt    
  7. Calvary (Kálvária) – rendező: John Michael McDonagh    
  8. Când se lasa seara peste Bucuresti sau metabolism (Amikor Bukarestre száll az éj) – rendező: Corneliu Porumboiu    
  9. Caníbal – rendező: Manuel Martin Cuenca        
  10. Das finstere Tal (A sötét völgy) – rendező: Andreas Prochaska    
  11. Deux jours, une nuit (Két nap, egy éjszaka) – rendező: Jean-Pierre és Luc Dardenne  
  12. Die andere Heimat – Chronik einer Sehnsucht (A másik haza) – rendező: Edgar Reitz    
  13. Fair Play – rendező: Andrea Sedlácková      
  14. Fehér isten – rendező: Mundruczó Kornél      
  15. Frank – rendező: Lenny Abrahamson    
  16. HaGanenet (Az óvónő) – rendező: Nadav Lapid    
  17. Harcheck mi headro – rendező: Keren Yedaya      
  18. Hermosa juventud – rendező: Jaime Rosales    
  19. Hross í oss (Lovak és emberek) – rendező: Benedikt Erlingsson      
  20. Ida – rendező: Paweł Pawlikowski    
  21. Il Capitale Umano (Esélylesők) – rendező: Paolo Virzí  
  22. Kertu – rendező: Ilmar Raag  
  23. Kış Uykusu (Téli álom) – rendező: Nuri Bilge Ceylan      
  24. Kraftidioten (Az eltűnés sorrendjében) – rendező: Hans Petter Moland      
  25. Kuzu – rendező: Kutluğ Ataman    
  26. La herida (A seb) – rendező: Fernando Franco  
  27. Le meraviglie (Csodák) – rendező: Alice Rohrwacher      
  28. Leviafan (Левиафан) (Leviatán) – rendező: Andrej Zvjagincev  
  29. Locke (Locke – nincs visszaút) – rendező: Steven Knight  
  30. Macondo – rendező: Sudabeh Mortezai  
  31. Miss Violence – rendező: Alexandros Avranas  
  32. Mr. Turner – rendező: Mike Leigh      
  33. Nymphomaniac (A nimfomániás 1-2. rész)[9] – rendező: Lars von Trier        
  34. Otcsuzsdenie (Отчуждение) – rendező: Milko Lazarov  
  35. Papusza – rendező: Joana Kos-Krauze & Krysztof Krauze  
  36. Plemja (A törzs) – rendező: Miroszlav Szlabospickij  
  37. Razredni sovražnik (Osztályellenség) – rendező: Rok Biček  
  38. Shemtkhveviti paemnebi – rendező: Levan Koguasvili  
  39. Starred Up – rendező: David Mackenzie  
  40. Still Life – rendező: Uberto Pasolini    
  41. To mikro psari (Το Μικρό Ψάρι) – rendező: Jannisz Ekonomidesz      
  42. Traumland – rendező: Petra Biondina Volpe    
  43. Turist (Lavina) – rendező: Ruben Östlund        
  44. Under the Skin (A felszín alatt) – rendező: Jonathan Glazer  
  45. Vi är bäst! (Mi vagyunk a legjobbak!) – rendező: Lukas Moodysson    
  46. Violette – rendező: Martin Provost    
  47. Vivir es fácil con los ojos cerrados (Könnyű csukott szemmel élni) – rendező: David Trueba  
  48. Vonarstræti (Akváriumban élni) – rendező: Baldvin Zophoníasson        
  49. Walesa (Walesa – A remény embere) – rendező: Andrzej Wajda  
  50. Wolf (Farkas) – rendező: Jim Taihuttu  

Díjazottak és jelöltekSzerkesztés

„Díjazott” – szürkéskék háttérrel
„Jelölt” – világos szürke háttérrel

Legjobb európai filmSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
Ida Paweł Pawlikowski    
A nimfomániás 1-2. rész[9] Nymphomaniac Lars von Trier        
Lavina Turist Ruben Östlund        
Leviatán Leviafan (Левиафан) Andrej Zvjagincev  
Téli álom Kış Uykusu Nuri Bilge Ceylan  

Legjobb európai komédiaSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
Ne aggódj, a maffia csak nyáron öl La mafia uccide solo d'estate Pierfrancesco Diliberto  
Carmina megoldja Carmina y amén Paco León  
   ––– Le Week-End Roger Michell    

Legjobb európai felfedezettSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
A klán Plemja (Плем'я) Miroszlav Szlabospickij  
A seb La herida Fernando Franco  
Party Girl Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis  
Tízezer km Carlos Marques-Marcet  
’71 Yann Demange  

Legjobb európai dokumentumfilmSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
A világ ura Der Banker: Master of the Universe Marc Bauder    
   ––– I kærlighedens navn Jon Bang Carlsen  
   ––– Des hommes et de la guerre Laurent Bécue-Renard    
Róma körül Sacro GRA Gianfranco Rosi    
Augusztusra várva Waiting for August Teodora Ana Mihai    
Barátként jövünk We Come as Friends Hubert Sauper    

Legjobb európai animációs játékfilmSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
A boldogság művészete L'arte della felicità Alessandro Rak  
Csodabogarak – Az elveszett hangyák völgye Minuscule - La vallée des fourmis perdues Hélène Giraud, Thomas Szabo    
   ––– Jack et la mécanique du cœur Stéphane Berla, Mathias Malzieu    

Legjobb európai rendezőSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Paweł Pawlikowski Ida
  Nuri Bilge Ceylan Téli álom Kış Uykusu
  Steven Knight Locke
  Ruben Östlund Lavina Turist
  Paolo Virzì Esélylesők Il capitale umano
  Andrej Zvjagincev Leviatán Левиафан

Legjobb európai színésznőSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Marion Cotillard Két nap, egy éjszaka Deux jours, une nuit
  Marian Álvarez    ––– La herida
  Valeria Bruni Tedeschi Esélylesők Il capitale umano
  Charlotte Gainsbourg A nimfomániás 1-2. rész[9] Nymphomaniac
  Agata Kulesza Ida
  Agata Trzebuchowska Ida

Legjobb európai színészSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Timothy Spall Mr. Turner
  Brendan Gleeson Kálvária Calvary
  Tom Hardy Locke
  Alekszej Szerebrjakov Leviatán Левиафан
  Stellan Skarsgård A nimfomániás 1-2. rész[9] Nymphomaniac

Legjobb európai forgatókönyvíróSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  /   Paweł Pawlikowski
  Rebecca Lenkiewicz
Ida
  Ebru Ceylan
  Nuri Bilge Ceylan
Téli álom Kış Uykusu
  Jean-Pierre Dardenne
  Luc Dardenne
Két nap, egy éjszaka Deux jours, une nuit
  Steven Knight Locke
  Oleg Negin
  Andrej Zvjagincev
Leviatán Leviafan (Левиафан)

Legjobb európai operatőrSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Łukasz Żal
  Ryszard Lenczewski
Ida

Legjobb európai vágóSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Justine Wright Locke

Legjobb európai látványtervezőSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Claus-Rudolf Amler A sötét völgy Das finstere Tal

Legjobb európai jelmeztervezőSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Natascha Curtius-Noss A sötét völgy Das finstere Tal

Legjobb európai zeneszerzőSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Mica Levi A felszín alatt Under the Skin

Legjobb európai hangzástervezőSzerkesztés

Nyertesek és jelöltek Magyar címe Eredeti címe
  Joakim Sundström    ––– Starred Up

Európai koprodukciós díj – Prix EurimagesSzerkesztés

Díjazott Foglalkozás Ország
Ed Guiney filmproducer   Írország

Legjobb európai teljesítmény a világ filmművészetébenSzerkesztés

Díjazott Foglalkozás Ország
Steve McQueen filmrendező  

Európai Filmakadémia életműdíjaSzerkesztés

Díjazott Foglalkozás Ország
Agnès Varda filmrendező, forgatókönyvíró   Franciaország

KözönségdíjSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
Ida Paweł Pawlikowski    
A nimfomániás 1-2. rész[9] Nymphomaniac: Vol. I-II Lars von Trier        
A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann Felix Herngren  
A szépség és a szörnyeteg La belle et la bête Christophe Gans    
Két nap, egy éjszaka Deux jours, une nuit Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne      
Philomena – Határtalan szeretet Philomena Stephen Frears    

Európai Filmakadémia fiatal közönség díjaSzerkesztés

Magyar címe Eredeti címe Rendező Ország
Bűnbánat [10] Spijt! Dave Schram  
MGP küldetés MGP missionen Martin Miehe-Renard  
A menedék [10] Ostwind - Zusammen sind wir frei Katja von Garnier  

Legjobb európai rövidfilmSzerkesztés

Címe Rendező Ország Jelölő fesztivál
The Chicken Una Gunjak     fesztiváljelölés – Szarajevó
Pánikfalva: A karácsonyi fatörzstorta (Panique au village: La bûche de Noël) Vincent Patar, Stéphane Aubier     fesztiváljelölés – Vila do Conde
Pat-Lehem Idan Hubel   fesztiváljelölés – Velence
Dinola Mariam Khatchvani   fesztiváljelölés – Grimstad
Hätäkutsu Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen   fesztiváljelölés – Szarajevó
Pequeño bloque de cemento con pelo alborotado conteniendo el mar Jorge López Navarrete   fesztiváljelölés – Cork
Pride Pavel Vesnakov     fesztiváljelölés – Clermont-Ferrand
Shipwreck Morgan Knibbe   fesztiváljelölés – Locarno
Még van egy életem (Ich hab noch Auferstehung) Jan-Gerrit Seyler   fesztiváljelölés – Drama
Lato 2014 Wojciech Sobczyk   fesztiváljelölés – Krakkó
Taprobana Gabriel Abrantes       fesztiváljelölés – Berlin
The Chimera of M. Sebastian Buerkner   fesztiváljelölés – Rotterdam
The Missing Scarf Eoin Duffy   fesztiváljelölés – Valladolid
Fal Szabó Simon   fesztiváljelölés – Tampere
Hvalfjörður Guðmundur Arnar Guðmundsson     fesztiváljelölés – Gent

JegyzetekSzerkesztés

  1. Az EFA szabályzata szerint „európai filmalkotásnak” az számít, amelyik megfelel az Európai Filmkoprodukciós Egyezményt (European Convention on Cinematographic Co-production) II. függelékébe foglalt, az alkotói, előadói, valamint műszaki és szakértői csoportok tagjainak összetételére vonatkozó feltételeknek és a rendező európai születésű vagy európai állampolgár.
  2. Európai” alatt az Európai Filmakadémia a földrész földrajzi értelemben vett államainak összességét érti, függetlenül attól, hogy az Európai Unió tagjai vagy sem, kiegészítve Izraellel és Palesztinával.
  3. John Hopewell 2014
  4. Európai Filmdíj 2014 – válogatás
  5. a b Európai Filmdíj 2014 – jelölések
  6. A Cineuropa információja
  7. Európai Filmdíj 2014 – díjak
  8. A Filmtekercs beszámolója
  9. a b c d e Mindkét rész a rendezői vágás szerinti, cenzúrázatlan, hosszú változat.
  10. a b A Fiatal Közönség Filmnapján történt budapesti vetítése során használt munkacím.

ForrásokSzerkesztés

További információkSzerkesztés

Kapcsolódó szócikkekSzerkesztés