Főmenü megnyitása

Magyar labdarúgó-bajnokság (harmadosztály)

Az NB III a magyar labdarúgó-bajnokság harmadosztálya (1997 őszétől 2005 tavaszáig a negyedosztálya volt, a harmadosztályt az NB II jelentette).

Magyar harmadosztály labdarúgó-bajnokság
(Nemzeti Bajnokság III)
A bajnokság adatai
Ország Magyarország
Csapatok száma 48 (3×16)
Feljutás NB II
Kiesés
Címvédő FC Ajka (nyugat)
Szolnoki MÁV FC (kelet)
Szeged-Csanád Grosics Akadémia (közép)
Honlap mlsz.hu
nb3.hu
Kupák
Nemzeti kupák Magyar kupa
Jelenlegi szezon
NB III 2019–20

2013 őszétől a bajnokságot jelentősen átszervezték, a korábbi hat helyett három területi alapú (kelet, közép, nyugat), 16-16 csapatból álló csoport alkotja. A csoportok bajnokai feljutnak az NB II-be, helyükre kiesik a másodosztály utolsó három helyezettje. A csoportok 14-16. helyezettjei és a legrosszabb 13. helyezett (összesen 10 csapat) kiesik a megfelelő területi bajnokságba. A helyükre történő feljutás a 19 megyei bajnok és a Budapest-bajnok között osztályozó mérkőzéseken dől el, a tíz párharc győztese folytathatja a harmadosztályban.

TörténeteSzerkesztés

Azon bajnokcsapatok színét akik később legalább egy szezont töltött az NB1-ben zöld színnel jelöltük.

A harmadosztály rendszereSzerkesztés

  • 1978–1981: a megyei bajnokságok jelentették a harmadosztályt
  • 1981–1987: 6×18 csapatos területi bajnokság
  • 1987–1988: 6×18 csapatos NB III
  • 1988–1997: 6×16 csapatos NB III
  • 1997–2000: 2×16 csapatos NB II
  • 2000–2001: átmeneti szezon, 12×8 csapatos kvalifikációs bajnokság után 3×12 csapatos NB II
  • 2001–2002: 3×13 csapatos NB II
  • 2002–2003: 3×12 csapatos NB II
  • 2003–2005: 2×18 csapatos NB II
  • 2005–2013: 6 csoportos NB III, csoportonként 14-15 csapat
  • 2013–2015: 3×16 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
  • 2015–2017 : 3×17 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
  • 2017– : 3×16 csapatos (kelet, közép, nyugat) NB III
Év Alföld csoport Bakony csoport Dráva csoport Duna csoport Mátra csoport Tisza csoport
1981–82 NIKE Fűzfői AK Siófoki Bányász Érdi VSE Bajai LSE Nagybátonyi Bányász Balmazújvárosi TSz SE
1982–83 Bakony Vegyész TC Kaposvári Rákóczi FC Dunaújvárosi Kohász SE Mezőtúri Honvéd SE Miskolci Honvéd SE Szolnoki MÁV FC
1983–84 Tapolcai Bauxitbányász SE Kaposvári Rákóczi FC Dunaújvárosi Kohász SE DÉLÉP SC Váci Izzó MTE Jászberényi FC
1984–85 MOTIM TE Komlói Bányász Oroszlányi Bányász DÉLÉP SC Ganz-MÁVAG SE Mezőtúri Honvéd SE
1985–86 MÁV DAC Kaposvári Rákóczi FC Budafoki MTE Szarvasi Vasas Ózdi Kohász SE Debreceni Egyetemi AC
1986–87 Ajkai Hungalu SK Mohácsi TE III. Kerületi TVE Kecskeméti SC Kazincbarcikai SC Debreceni Kinizsi SE
1987–88 Soproni SE Mohácsi TE Oroszlányi Bányász SE Szarvasi FC FC Hatvan Jászberényi FC
1988–89 Szegedi Dózsa Ajka Hungalu Paksi FC Budafoki MTE Salgótarjáni BTC Mezőtúri Honvéd SE
1989–90 Kecskeméti TE Ajka Hungalu Paksi FC BKV Előre SC FC Hatvan Kabai Egyetértés SE
1990–91 Miskei TSZ SK Sabaria FC Paksi FC ESMTK Bagi FC Hajdúnánás FC
1991–92 Kiskőrösi Petőfi LC FC Ajka Kaposvári Rákóczi FC Pénzügyőr SE Gödöllői SK Tiszavasvári SE
1992–93 Tiszakécske FC Keszthelyi Haladás SE Beremendi Építők SK Százhalombattai LK REAC Balmazújvárosi FC
1993–94 Hódmezővásárhelyi FC Soproni Távközlési SE PVSK FC Tatabánya Salgótarjáni BTC Miskolci VSC
1994–95 Kecskeméti TE Balatonfüredi FC Rákóczi-Kaposcukor FC Érdi VSE Eger SE FC Sényő
1995–96 Kiskundorozsmai SK Körmend FC DD Gáz Gázszer FC Szolnoki MÁV FC Tiszafüred VSE
1996–97 Kiskőrös FC Büki TK Komlói Bányász Dorogi FC Dunakeszi VSE Tiszaújváros FC
Év Keleti csoport Nyugati csoport
1997–98 Demecseri Kinizsi Komárom VSE
1998–99 Dunakeszi MÁV Százhalombattai LK
1999–00 Kiskőrös FC Hévíz SK

2000-es kvalifikációs bajnokság végeredményeSzerkesztés

Év Alföld "A" csoport Alföld "B" csoport Bakony "A" csoport Bakony "B" csoport Dráva "A" csoport Dráva "B" csoport Duna "A" csoport Duna "B" csoport Mátra "A" csoport Mátra "B" csoport Tisza "A" csoport Tisza "B" csoport
2000-01 Gyula Termál FC Makó FC Ajka SE Büki TK Balatonlelle SE PVSK FC Dabas ESMTK Borsod Volán Balassagyarmati VSE Kisvárda FC Baktalórántháza VSE
Év Keleti csoport Középső csoport Nyugati csoport
2000-01 Eger SE ESMTK Büki TK
2001–02 Demecser FC Balassagyarmati VSE Bodajk FC
2002–03 Kertvárosi FC FC Dabas Bodajk FC


Év Keleti (Winner) csoport Nyugati (Hummel) csoport
2003–04 Makó FC Mosonmagyaróvári TE
2004–05 Baktalórántháza VSE Felcsút
Év Alföld csoport Bakony csoport Dráva csoport Duna csoport Mátra csoport Tisza csoport
2005–06 Békéscsaba 1912 Előre Elekthermax Vasas SE Szentlőrinc SE Budaörsi SC Jászberényi FC Tuzsér SE
2006–07 Ceglédi VSE FC Ajka Kozármisleny SE Tököl VSK ESMTK Balkány SE
2007–08 Békéscsaba 1912 Előre ZTE 2 Szentlőrinc SE Százhalombattai LK MTK 2 DVSC 2
2008–09 Budapest Honvéd FC "B" Hévíz SK Szentlőrinc SE Szigetszentmiklósi TK Mezőkövesdi SE Hajdúböszörményi TE
2009–10 Orosháza FC VLS Veszprém Bajai LSE Újpest FC II Ferencvárosi TC 2 Kemecse SE
2010–11 Tököl VSK Soproni Vasutas SE Paksi FC 2 Dunaújváros PASE Egri FC Nagyecsedi RSE
2011–12 Dunaharaszti MTK Csákvári TK Kapsovári Rákóczi FC 2 Érdi VSE Putnok VSE Várda SE
2012–13 Soroksár SC Dorogi FC Dunaújváros PASE Budaörsi SC Felsőtárkány SC Várda SE


Év Nyugati csoport Közép csoport Keleti csoport
2013–14 Csákvári TK Soroksár SC Szeged 2011
2014–15 Budaörsi SC Vác FC Várda SE
2015–16 Mosonmagyaróvári TE Kozármisleny SE Nyíregyháza Spartacus FC
2016–17 ETO FC Győr Budafoki MTE Kazincbarcikai SC
2017–18 Kaposvári Rákóczi FC Tiszakécske FC Monor SE
2018–19 FC Ajka Szeged-Csanád Grosics Akadémia Szolnoki MÁV FC

Csapatok a 2019-2020-as szezonbanSzerkesztés

JegyzetekSzerkesztés

További információkSzerkesztés