Főmenü megnyitása

Olimpiai bajnok északisízők listája

Cross country skiing pictogram.svg
Ski jumping pictogram.svg
Nordic combined pictogram.svg

Az északisí a télisportok közé tartozó összefoglaló sportkategória, a sífutást, a síugrást és az északi összetett sportágakat tartalmazza.

Tartalomjegyzék

SífutásSzerkesztés

FérfiakSzerkesztés

15 km, 50 km, 4×10 km váltóSzerkesztés

Megjegyzések:

  • 15 km: 1988-ig, 2002-ben, 2006-ban és 2014-ben klasszikus stílusú sífutás, 1992–1998, 2010: szabadstílusú sífutás.
  • 50 km: 1984-ig, 1994-ben és 2002-ben klasszikus stílusú sífutás, 1988–1992, 1998: szabadstílusú sífutás, 2006-ban és 2014-ben szabadstílusú tömegrajtos sífutás.
Év, helyszín 15 km 50 km 4×10 km váltó
1924   Chamonix Thorleif Haug  
1928   St. Moritz Per-Erik Hedlund  
1932   Lake Placid Veli Saarinen  
1936   Garmisch-Partenkirchen Elis Wiklund   Sulo Nurmela, Klaus Karppinen, Matti Lähde, Kalle Jalkanen  
1948   St. Moritz Nils Karlsson   Nils Östensson, Nils Täpp, Gunnar Eriksson, Martin Lundström  
1952   Oslo Veikko Hakulinen   Heikki Hasu, Paavo Lonkila, Urpo Korhonen, Tapio Mäkelä  
1956   Cortina d’Ampezzo Hallgeir Brenden   Sixten Jernberg   Fjodor Terentyev, Pavel Kolcsin, Nyikolaj Anyikin, Vlagyimir Kuzin  
1960   Squaw Valley Håkon Brunsveen   Kalevi Hämälainen   Toimi Alatalo, Eero Mäntyranta, Väinö Huhtala, Veikko Hakulinen  
1964   Innsbruck Eero Mäntyranta   Sixten Jernberg   Karl-Åke Asph, Sixten Jernberg, Janne Stefansson, Assar Rönnlund  
1968   Grenoble Harald Grønningen   Olle Ellefsæter   Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter  
1972   Szapporo Sven-Åke Lundbäck   Pål Tyldum   Vlagyimir Voronkov, Jurij Szkobov, Fjodor Szimasev, Vjacseszlav Vegyenyin  
1976   Innsbruck Nyikolaj Bazsukov   Ivar Formo   Matti Pitkänen, Juha Mieto, Pertti Teurajärvi, Arto Koivisto  
1980   Lake Placid Thomas Wassberg   Nyikolaj Szimjatov   Vaszilij Rocsev, Nyikolaj Bazsukov, Jevgenyij Beljajev, Nyikolaj Szimjatov  
1984   Szarajevó Gunde Svan   Thomas Wassberg   Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson, Gunde Svan  
1988   Calgary Mihail Gyevjatyjarov   Gunde Svan   Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan, Torgny Mogren  
1992   Albertville Bjørn Dæhlie   Bjørn Dæhlie   Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal, Bjørn Dæhlie  
1994   Lillehammer Bjørn Dæhlie   Vlagyimir Szmirnov   Maurilio de Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta, Silvio Fauner  
1998   Nagano Thomas Alsgård   Bjørn Dæhlie   Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgård  
2002   Salt Lake City Andres Veerpalu   Mihail Ivanov   Thomas Alsgård, Kristen Skjeldal, Frode Estil, Anders Aukland  
2006   Torino Andres Veerpalu   Giorgio di Centa   Fulvio Valbusa, Giorgio di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi  
2010   Vancouver Dario Cologna   Petter Northug   Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner  
2014   Szocsi Dario Cologna   Alekszandr Legkov   Marcus Hellner, Lars Nelson, Johan Olsson, Daniel Richardsson  
2018   Phjongcshang

Sprint, csapat sprint, 30 kmSzerkesztés

Megjegyzések:

  • Sprint: 2002-ben 1,5 km, 2006-ban 1,3 km, 2010-ben 1,5 km.
  • Csapat sprint: 6×~1,5 km páros váltó.
  • 30 km: 15 km klasszikus + 15 km szabadstílusú sífutás (siatlon).
Év, helyszín Sprint Csapat sprint 30 km
2002   Salt Lake City Tor-Arne Hetland  
2006   Torino Björn Lind   Thobias Fredriksson, Björn Lind   Jevgenyij Gyementyjev  
2010   Vancouver Nyikita Krjukov   Øystein Pettersen, Petter Northug   Marcus Hellner  
2014   Szocsi Ola Vigen Hattestad   Sami Jauhojaervi, Iivo Niskanen   Dario Cologna  
2018   Phjongcshang

Megszűnt versenyszámokSzerkesztés

Év, helyszín 10 km 18 km 10+10 km 30 km
1924   Chamonix Thorleif Haug  
1928   St. Moritz Johan Grøttumsbråten  
1932   Lake Placid Sven Utterström  
1936   Garmisch-Partenkirchen Erik-August Larsson  
1948   St. Moritz Martin Lundström  
1952   Oslo Hallgeir Brenden  
1956   Cortina d’Ampezzo Veikko Hakulinen  
1960   Squaw Valley Sixten Jernberg  
1964   Innsbruck Eero Mäntyranta  
1968   Grenoble Franco Nones  
1972   Szapporo Vjacseszlav Vegyenyin  
1976   Innsbruck Szergej Szaveljov  
1980   Lake Placid Nyikolaj Szimjatov  
1984   Szarajevó Nyikolaj Szimjatov  
1988   Calgary Alekszej Prokurorov  
1992   Albertville Vegard Ulvang   Vegard Ulvang  
1994   Lillehammer Bjørn Dæhlie   Thomas Alsgård  
1998   Nagano Bjørn Dæhlie   Mika Myllylä  
2002   Salt Lake City Thomas Alsgård
Frode Estil
 
 
Christian Hoffmann  

NőkSzerkesztés

10 km, 30 km, 4×5 km váltóSzerkesztés

Megjegyzések:

  • 10 km: 1988-ig, 2002-ben, 2006-ban és 2014-ben klasszikus, 1992-től 1998-ig és 2010-ben szabadstílusú sífutás.
  • 30 km: 1992-ben és 1998-ban szabadstílusú, 1994-ben és 2002-ben klasszikus stílusú sífutás, 2006-ban és 2014-ben szabadstílusú tömegrajtos futam.
Év, helyszín 10 km 30 km 4×5 km váltó
1952   Oslo Lydia Widerman  
1956   Cortina d’Ampezzo Ljubov Kozirjeva  
1960   Squaw Valley Marija Guszakova  
1964   Innsbruck Klavgyija Bojarszkih  
1968   Grenoble Toini Gustafsson  
1972   Szapporo Galina Kulakova  
1976   Innsbruck Raisza Szmetanyina   Nyina Baldicseva, Zinaida Amoszova, Raisza Szmetanyina, Galina Kulakova  
1980   Lake Placid Barbara Petzold   Marlies Rostock, Carola Anding, Veronika Hesse-Schmidt, Barbara Petzold)  
1984   Szarajevó Marja-Liisa Hämälainen   Inger Helene Nybråten, Anne Jahren, Brit Pettersen, Berit Aunli  
1988   Calgary Vida Ventsene   Szvetlana Nagejkina, Nyina Gavriljuk, Tamara Tyihonova, Anfisza Rescova  
1992   Albertville Ljubov Jegorova   Stefania Belmondo   Jelena Välbe, Raisza Szmetanyina, Larisza Lazutyina, Ljubov Jegorova  
1994   Lillehammer Ljubov Jegorova   Manuela di Centa   Jelena Välbe, Larisza Lazutyina, Nyina Gavriljuk, Ljubov Jegorova  
1998   Nagano Larisza Lazutyina   Julija Csepalova   Nyina Gavriljuk, Olga Danyilova, Jelena Välbe, Larisza Lazutyina  
2002   Salt Lake City Bente Skari   Gabriella Paruzzi   Manuela Henkel, Viola Bauer, Claudia Künzel, Evi Sachenbacher  
2006   Torino Kristina Smigun   Katerina Neumannová   Natalja Baranova-Maszolkina, Larisza Kurkina, Julija Csepalova, Jevgenyija Medvegyeva-Arbuzova  
2010   Vancouver Charlotte Kalla   Justyna Kowalczyk   Vibeke Westbye Skofterud, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen  
2014   Szocsi Justyna Kowalczyk   Marit Bjørgen   Anna Haag, Ida Ingemarsdotter, Charlotte Kalla, Emma Wiken  
2018   Phjongcshang

Sprint egyéni és csapat, 15 kmSzerkesztés

Megjegyzések:

  • Sprint egyéni: 2002-ben 1,5 km, 2006-ban 1,1 km, 2010-ben 1 km.
  • Csapat sprint: 6×~1 km-es váltó.
  • 15 km: 7,5 km klasszikus + 7,5 km szabadstílusú sífutás.
Év, helyszín Sprint egyéni Csapat sprint 15 km
2002   Salt Lake City Julija Csepalova  
2006   Torino Chandra Crawford   Anna Dahlberg, Lina Andersson   Kristina Smigun  
2010   Vancouver Marit Bjørgen   Evi Sachenbacher-Stehle, Claudia Nystad   Marit Bjørgen  
2014   Szocsi Maiken Caspersen Falla   Marit Bjørgen, Ingvild Flugstad Østberg   Marit Bjørgen  
2018   Phjongcshang

Megszűnt versenyszámokSzerkesztés

Év, helyszín 5 km 15 km 5+5 km 20 km 3×5 km
1956   Cortina d’Ampezzo Sirkka Polkunen, Mirja Hietamies, Siiri Rantanen  
1960   Squaw Valley Irma Johansson, Britt Strandberg, Sonja Ruthström-Edström  
1964   Innsbruck Klavgyija Bojarszkih   Alevtyina Kolcsina, Jevdokija Meksilo, Klavgyija Bojarszkih  
1968   Grenoble Toini Gustafsson   Inger Aufles, Babben Enger-Damon, Berit Mørdre Lammedal  
1972   Szapporo Galina Kulakova   Ljubov Muhazseva, Alevtyina Olunyina, Galina Kulakova  
1976   Innsbruck Helena Takalo  
1980   Lake Placid Raisza Szmetanyina  
1984   Szarajevó Marja-Liisa Hämälainen   Marja-Liisa Hämälainen  
1988   Calgary Marjo Matikainen   Tamara Tyihonova  
1992   Albertville Marjut Lukkarinen   Ljubov Jegorova  
1994   Lillehammer Ljubov Jegorova   Manuela di Centa  
1998   Nagano Larisza Lazutyina   Olga Danyilova  
2002   Salt Lake City Stefania Belmondo   Beckie Scott  

SíugrásSzerkesztés

FérfiakSzerkesztés

Év, helyszín Normál sánc (NH) Nagysánc (LH) Nagysánc, csapat (LH)
1924   Chamonix Jacob Tullin Thams  
1928   St. Moritz Alf Andersen  
1932   Lake Placid Birger Ruud  
1936   Garmisch-Partenkirchen Birger Ruud  
1948   St. Moritz Petter Hugsted  
1952   Oslo Arnfinn Bergmann  
1956   Cortina d’Ampezzo Antti Hyvärinen  
1960   Squaw Valley Helmut Recknagel  
1964   Innsbruck Veikko Kankkonen   Toralf Engan  
1968   Grenoble Jiři Raska   Vlagyimir Belouszov  
1972   Szapporo Kaszaja Jukio   Wojciech Fortuna  
1976   Innsbruck Hans-Georg Aschenbach   Karl Schnabl  
1980   Lake Placid Toni Innauer   Jouko Törmänen  
1984   Szarajevó Jens Weissflog   Matti Nykänen  
1988   Calgary Matti Nykänen   Matti Nykänen   Ari-Pekka Nikkola, Matti Nykänen, Tuomo Ylipulli, Jari Puikkonen  
1992   Albertville Ernst Vettori   Toni Nieminen   Ari-Pekka Nikkola, Mika Laitinen, Risto Laakkonen, Toni Nieminen  
1994   Lillehammer Espen Bredesen   Jens Weissflog   Hansjörg Jäkle, Christof Duffner, Dieter Thoma, Jens Weissflog  
1998   Nagano Jani Soininen   Funaki Kazujosi   Okabe Takanobu, Szaito Hiroja, Harada Maszahiko, Funaki Kazujosi  
2002   Salt Lake City Simon Ammann   Simon Ammann   Sven Hannawald, Stephan Hocke, Mihael Uhrmann, Martin Schmitt  
2006   Torino Lars Bystøl   Thomas Morgenstern   Andreas Widhölzl, Andreas Kofler, Martin Koch, Thomas Morgenstern  
2010   Vancouver Simon Ammann   Simon Ammann   Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer  
2014   Szocsi Kamil Stoch   Kamil Stoch   Severin Freund, Marinus Kraus, Andreas Wank, Andreas Wellinger  
2018   Phjongcshang

NőkSzerkesztés

Év, helyszín Normál sánc (NH)
2014   Szocsi Carina Vogt  
2018   Phjongcshang

Északi összetettSzerkesztés

Megjegyzések:

  • Egyéni verseny: ugrás normál sáncról, 15 km sífutás (1924-től 1952-ig 18 km-t, 2010-ben és 2014-ben 10 km-t futottak).
  • Sprint verseny: ugrás nagy sáncról, 7,5 km vagy 10 km sífutás (2010-ben és 2014-ben 10 km).
  • Csapatverseny: ugrás normál sáncról, 4×5 km-es sífutó váltó (1988-tól 1994-ig 3×5 km-es sífutó váltó volt).
Év, helyszín Egyéni Sprint Csapat
1924   Chamonix Thorleif Haug  
1928   St. Moritz Johan Grøttumsbråten  
1932   Lake Placid Johan Grøttumsbråten  
1936   Garmisch-Partenkirchen Oddbjørn Hagen  
1948   St. Moritz Heikki Hasu  
1952   Oslo Simon Slåttvik  
1956   Cortina d’Ampezzo Sverre Stenersen  
1960   Squaw Valley Georg Thoma  
1964   Innsbruck Tormod Knutsen  
1968   Grenoble Franz Keller  
1972   Szapporo Ulrich Wehling  
1976   Innsbruck Ulrich Wehling  
1980   Lake Placid Ulrich Wehling  
1984   Szarajevó Tom Sandberg  
1988   Calgary Hippolyt Kempf   Hans-Peter Pohl, Thomas Müller, Hubert Schwarz  
1992   Albertville Fabrice Guy   Mikata Rejicsi, Kono Takanori, Ogivara Kendzsi  
1994   Lillehammer Fred Børre Lundberg   Kono Takanori, Abe Maszasi, Ogivara Kendzsi  
1998   Nagano Bjarte Engen Vik   Halldor Skard, Kenneth Bråten, Bjarte Engen Vik, Fred Børre Lundberg  
2002   Salt Lake City Samppa Lajunen   Samppa Lajunen   Jari Mantila, Hannu Manninen, Jaakko Tallus, Samppa Lajunen  
2006   Torino Georg Hettich   Felix Gottwald   Michael Gruber, Christoph Bieler, Felix Gottwald, Mario Stecher  
2010   Vancouver Jason Lamy Chappuis   Bill Demong   Bernhard Gruber, David Kreiner, Felix Gottwald, Mario Stecher  
2014   Szocsi Eric Frenzel   Jørgen Graabak   Jørgen Graabak, Håvard Klemetsen, Magnus Krog, Magnus Hovdal Moan
2018   Phjongcshang

ForrásokSzerkesztés

  • Kahlich Endre – Gy. Papp László – Subert Zoltán: Olimpiai játékok 1896-1976. Sport kiadó, Budapest, 1977.
  • Kahlich Endre – Gy. Papp László – Subert Zoltán: Olimpiai játékok 1980. Sport kiadó, Budapest, 1981.
  • Kozák Péter, Rochy Zoltán szerk.: Olimpiai almanach. Tarsoly kiadó, Budapest, 2000.
  • Peter Matthew, Ian Morrison, Radó Péter szerk.: Guinness sport-enciklopédia. Solaris Kft., 1991.
  • Walter Umminger: A sport krónikája. Officina Nova, Budapest, 1992.

Kapcsolódó szócikkekSzerkesztés