Főmenü megnyitása

Országútikerékpár-világbajnokság

Az országútikerékpár-világbajnokság a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) által minden évben kiírt országúti kerékpáros világbajnokság. A világbajnokság három fő versenytípusból áll: lehet országúti mezőnyverseny, időfutam és 2012-től csapatidőfutam is.

Tartalomjegyzék

VersenytípusokSzerkesztés

 
A világbajnoki trikó

Az összes versenyfajtában a nemzetek versenyeznek egymással (mint a többi sportágban), kivétel ez alól az újra visszahozott csapatidőfutam, ahol a gyári csapatok harcolnak a bajnoki címért. A kategóriák győztese a következő világbajnokságig viselheti a szivárványszínű trikót, a győztes versenyszámban.

ÉrmesekSzerkesztés

Az alábbi táblázatok az országútikerékpár-versenyzés (mezőnyverseny és időfutam) világbajnoki dobogósait ismertetik.

FérfiakSzerkesztés

MezőnyversenySzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1927   Adenau Alfredo Binda   Costante Girardengo   Domenico Piemontesi  
1928   Budapest Georges Ronsse   Herbert Nebe   Bruno Wolke  
1929   Zürich Georges Ronsse   Nicolas Frantz   Alfredo Binda  
1930   Liège Alfredo Binda   Learco Guerra   Georges Ronsse  
1931   Koppenhága Learco Guerra   Ferdinand le Drogo   Albert Büchi  
1932   Róma Alfredo Binda   Remo Bertoni   Nicolas Frantz  
1933   Montlhéry Georges Speicher   Antonin Magne   Marijn Valentijn  
1934   Lipcse Karel Kaers   Learco Guerra   Gustave Danneels  
1935   Floreffe Jean Aerts   Luciano Montero   Gustave Danneels  
1936   Bern Antonin Magne   Aldo Bini   Theo Middelkamp  
1937   Koppenhága Eloi Meulenberg   Emil Kijewski   Paul Egli  
1938   Valkenburg Marcel Kint   Paul Egli   Leo Amberg  
1946   Zürich Hans Knecht   Marcel Kint   Rik van Steenbergen  
1947   Reims Theo Middelkamp   Albert Sercu   Jef Janssen  
1948   Valkenburg Briek Schotte   Apo Lazarides   Lucien Teisseire  
1949   Koppenhága Rik van Steenbergen   Ferdi Kübler   Fausto Coppi  
1950   Moorslede Briek Schotte   Theo Middelkamp   Ferdi Kübler  
1951   Varese Ferdi Kübler   Fiorenzo Magni   Antonio Bevilacqua  
1952   Luxemburg Heinz Müller   Gottfried Weilenmann   Ludwig Hörmann  
1953   Lugano Fausto Coppi   Germain Derijcke   Stan Ockers  
1954   Solingen Louison Bobet   Fritz Schär   Charly Gaul  
1955   Frascati Stan Ockers   Jean-Paul Schmitz   Germain Derijcke  
1956   Ballerup Rik van Steenbergen   Rik van Looy   Gerrit Schulte  
1957   Waregem Rik van Steenbergen   Louison Bobet   André Darrigade  
1958   Reims Ercole Baldini   Louison Bobet   André Darrigade  
1959   Zandvoort André Darrigade   Michele Gismondi   Noël Foré  
1960   Karl-Marx-Stadt Rik van Looy   André Darrigade   Pino Cerami  
1961   Bern Rik van Looy   Nino Defilippis   Raymond Poulidor  
1962   Salò di Garda Jean Stablinki   Seamus Elliott   Jos Hoevenaers  
1963   Ronse Benoni Beheyt   Rik van Looy   Jo de Haan  
1964   Sallanches Jan Janssen   Vittorio Adorni   Raymond Poulidor  
1965   Lasarte Tom Simpson   Rudi Altig   Roger Swerts  
1966   Adenau Rudi Altig   Jacques Anquetil   Raymond Poulidor  
1967   Heerlen Eddy Merckx   Jan Janssen   Ramón Sáez  
1968   Imola Vittorio Adorni   Herman van Springel   Michele Dancelli  
1969   Zolder Harm Ottenbros   Julien Stevens   Michele Dancelli  
1970   Leicester Jean-Pierre Monsère   Julien Stevens   Michele Dancelli  
1971   Mendrisio Eddy Merckx   Felice Gimondi   Cyrille Guimard  
1972   Gap Marino Basso   Franco Bitossi   Cyrille Guimard  
1973   Barcelona Felice Gimondi   Freddy Maertens   Luis Ocaña  
1974   Montréal Eddy Merckx   Raymond Poulidor   Mariano Martinez  
1975   Yvoir Hennie Kuiper   Roger de Vlaeminck   Jean-Pierre Danguillaume  
1976   Ostuni Freddy Maertens   Francesco Moser   Tino Conti  
1977   San Cristóbal Francesco Moser   Didi Thurau   Franco Bitossi  
1978   Adenau Gerrie Knetemann   Francesco Moser   Jörgen Marcussen  
1979   Valkenburg Jan Raas   Didi Thurau   Jean-René Bernaudeau  
1980   Sallanches Bernard Hinault   Gianbattista Baronchelli   Juan Fernández  
1981   Prága Freddy Maertens   Giuseppe Saronni   Bernard Hinault  
1982   Goodwood Giuseppe Saronni   Greg LeMond   Sean Kelly  
1983   Altenrhein Greg LeMond   Adri van der Poel   Stephen Roche  
1984   Barcelona Claude Criquielion   Claudio Corti   Steve Bauer  
1985   Giavera del Montello Joop Zoetemelk   Greg LeMond   Moreno Argentin  
1986   Colorado Springs Moreno Argentin   Charly Mottet   Giuseppe Saronni  
1987   Villach Stephen Roche   Moreno Argentin   Juan Fernández  
1988   Ronse Maurizio Fondriest   Martial Gayant   Juan Fernández  
1989   Chambéry Greg LeMond   Dmitrij Konyicsev   Sean Kelly  
1990   Ucunomija Rudy Dhaenens   Dirk de Wolf   Gianni Bugno  
1991   Stuttgart Gianni Bugno   Steven Rooks   Miguel Indurain  
1992   Benidorm Gianni Bugno   Laurent Jalabert   Dmitrij Konyicsev  
1993   Oslo Lance Armstrong   Miguel Indurain   Olaf Ludwig  
1994   Agrigento Luc Leblanc   Claudio Chiappucci   Richard Virenque  
1995   Duitama Abraham Olano   Miguel Indurain   Marco Pantani  
1996   Lugano Johan Museeuw   Mauro Gianetti   Michele Bartoli  
1997   San Sebastián Laurent Brochard   Bo Hamburger   Leon van Bon  
1998   Valkenburg Oscar Camenzind   Peter Van Petegem   Michele Bartoli  
1999   Verona Óscar Freire   Markus Zberg   Jean-Cyril Robin  
2000   Plouay Romans Vainsteins   Zbigniew Spruch   Óscar Freire  
2001   Lisszabon Óscar Freire   Paolo Bettini   Andrej Hauptman  
2002   Zolder Mario Cipollini   Robbie McEwen   Erik Zabel  
2003   Hamilton Igor Astarloa   Alejandro Valverde   Peter Van Petegem  
2004   Verona Óscar Freire   Erik Zabel   Luca Paolini  
2005   Madrid Tom Boonen   Alejandro Valverde   Anthony Geslin  
2006   Salzburg Paolo Bettini   Erik Zabel   Alejandro Valverde  
2007   Stuttgart Paolo Bettini   Alekszandr Kolobnyev   Stefan Schumacher  
2008   Varese Alessandro Ballan   Damiano Cunego   Matti Breschel  
2009   Mendrisio Cadel Evans   Alekszandr Kolobnyev   Joaquim Rodríguez  
2010   Melbourne Thor Hushovd   Matti Breschel   Allan Davis  
2011   Koppenhága Mark Cavendish   Matthew Goss   André Greipel  
2012   Limburg Philippe Gilbert   Edvald Boasson Hagen   Alejandro Valverde  
2013   Firenze Rui Costa   Joaquim Rodríguez   Alejandro Valverde  
2014   Ponferrada Michał Kwiatkowski   Simon Gerrans   Alejandro Valverde  
2015   Richmond Peter Sagan   Michael Matthews   Ramūnas Navardauskas  
2016   Doha Peter Sagan   Mark Cavendish   Tom Boonen  
2017   Bergen Peter Sagan   Alexander Kristoff   Michael Matthews  
2018   Innsbruck Alejandro Valverde   Romain Bardet   Michael Woods  

IdőfutamSzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1994   Catania Chris Boardman   Andrea Chiurato   Jan Ullrich  
1995   Tunja Miguel Indurain   Abraham Olano   Uwe Peschel  
1996   Lugano Alex Zülle   Chris Boardman   Tony Rominger  
1997   San Sebastián Laurent Jalabert   Szerhij Honcsar   Chris Boardman  
1998   Valkenburg Abraham Olano   Melchior Mauri   Szerhij Honcsar  
1999   Treviso Jan Ullrich   Michael Andersson   Chris Boardman  
2000   Plouay Szerhij Honcsar   Michael Rich   Bodrogi László  
2001   Lisszabon Jan Ullrich   David Millar   Santiago Botero  
2002   Zolder Santiago Botero   Michael Rich   Igor González de Galdeano  
2003   Hamilton Michael Rogers   Uwe Peschel   Michael Rich  
2004   Bardolino Michael Rogers   Michael Rich   Alekszandr Vinokurov  
2005   Madrid Michael Rogers   José Iván Gutiérrez   Fabian Cancellara  
2006   Salzburg Fabian Cancellara   David Zabriskie   Alekszandr Vinokurov  
2007   Stuttgart Fabian Cancellara   Bodrogi László   Stef Clement  
2008   Varese Bert Grabsch   Svein Tuft   David Zabriskie  
2009   Mendrisio Fabian Cancellara   Gustav Larsson   Tony Martin  
2010   Melbourne Fabian Cancellara   David Millar   Tony Martin  
2011   Koppenhága Tony Martin   Bradley Wiggins   Fabian Cancellara  
2012   Limburg Tony Martin   Taylor Phinney   Vaszil Kirijenka  
2013   Firenze Tony Martin   Bradley Wiggins   Fabian Cancellara  
2014   Ponferrada Bradley Wiggins   Tony Martin   Tom Dumoulin  
2015   Richmond Vaszil Kirijenka   Adriano Malori   Jerome Coppel  
2016   Doha Tony Martin   Vaszil Kirijenka   Jonathan Castroviejo  
2017   Bergen Tom Dumoulin   Primož Roglič   Chris Froome  
2018   Innsbruck      

NőkSzerkesztés

MezőnyversenySzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1958   Reims Elsie Jacobs   Tamara Novikova   Marija Lukcsina  
1959   Rotheux-Rimière Yvonne Reynders   Aino Pouronen   Vera Gorbacsova  
1960   Lipcse Beryl Burton   Rosa Sels   Elisabeth Kleinhaus  
1961   Douglas Yvonne Reynders   Beryl Burton   Elsie Jacobs  
1962   Salò di Garda Marie-Rose Gaillard   Yvonne Reynders   Marie-Therese Naessens  
1963   Ronse Yvonne Reynders   Rosa Sels   Aino Pouronen  
1964   Sallanches Emma Szonka   Galina Judina   Rosa Sels  
1965   Lasarte Elisabeth Eicholz   Yvonne Reynders   Aino Pouronen  
1966   Adenau Yvonne Reynders   Cor Hage   Aino Pouronen  
1967   Heerlen Beryl Burton   Ljubov Szadorcsnaja   Anna Konkina  
1968   Imola Cor Hage   Bajba Caune   Morena Tartagni  
1969   Brno Audrey McElmury   Bernadette Swinnerton   Nina Trofimova  
1970   Leicester Anna Konkina   Morena Tartagni   Raisza Obodovszkaja  
1971   Mendrisio Anna Konkina   Morena Tartagni   Cor Hage  
1972   Gap Geneviève Gambillon   Ljubov Szadorcsnaja   Anna Konkina  
1973   Barcelona Nicole Vandenbroeck   Cor Hage   Valentyina Rebrovszkaja  
1974   Montréal Geneviève Gambillon   Bajba Caune   Cor Hage  
1975   Mettet Tineke Fopma   Geneviève Gambillon   Cor Hage  
1976   Ostuni Cor Hage   Laura Bissoli   Yvonne Reynders  
1977   San Cristóbal Josiane Bost   Connie Carpenter   Minnie Brinkhof  
1978   Adenau Beate Habetz   Cor van Oosten-Hage   Eva Lorenzo  
1979   Valkenburg Petra de Bruin   Jen de Smet   Beate Habetz  
1980   Sallanches Beth Heiden   Trude Jahre   Armanda Jones  
1981   Prága Ute Enzenauer   Jeannie Longo   Connie Carpenter  
1982   Goodwood Mandy Jones   Maria Canins   Gerda Sierens  
1983   Altenrhein Marianne Berglund   Rebecca Twigg   Maria Canins  
1985   Giavera del Montello Jeannie Longo   Maria Canins   Sandra Schumacher  
1986   Colorado Springs Jeannie Longo-Ciprelli   Janelle Parks   Alla Jakovleva  
1987   Villach Jeannie Longo-Ciprelli   Heleen Hage   Connie Meijer  
1989   Chambéry Jeannie Longo-Ciprelli   Cathérine Marsal   Maria Canins  
1990   Ucunomija Cathérine Marsal   Ruthie Matthes   Louisa Seghezzi  
1991   Stuttgart Leontien van Moorsel   Inga Thompson   Alison Sydor  
1993   Oslo Leontien van Moorsel   Jeannie Longo-Ciprelli   Laura Charameda  
1994   Agrigento Monica Valen   Patsy Maegerman   Jeanne Golay  
1995   Duitama Jeannie Longo-Ciprelli   Cathérine Marsal   Edita Pucinskaite  
1996   Lugano Barbara Heeb   Rasa Polikeviciute   Linda Jackson  
1997   San Sebastián Alessandra Cappellotto   Elisabeth Tadich   Cathérine Marsal  
1998   Valkenburg Diana Ziliute   Leontien Zijlaard-van Moorsel   Hanka Kupfernagel  
1999   Verona Edita Pucinskaite   Anna Wilson   Diana Ziliute  
2000   Plouay Zinaida Sztahurszkaja   Chantal Beltman   Madeleine Lindberg  
2001   Lisszabon Rasa Polikeviciute   Edita Pucinskaite   Jeannie Longo-Ciprelli  
2002   Zolder Susanne Ljungskog   Nicole Brändli   Joane Somarriba  
2003   Hamilton Susanne Ljungskog   Mirjam Melchers   Nicole Cooke  
2004   Verona Judith Arndt   Tatiana Guderzo   Anita Valen  
2005   Madrid Regina Schleicher   Nicole Cooke   Oenone Wood  
2006   Salzburg Marianne Vos   Trixo Worrack   Nicole Cooke  
2007   Stuttgart Marta Bastianelli   Marianne Vos   Giorgia Bronzini  
2008   Varese Nicole Cooke   Marianne Vos   Judith Arndt  
2009   Mendrisio Tatiana Guderzo   Marianne Vos   Noemi Cantele  
2010   Melbourne Giorgia Bronzini   Marianne Vos   Emma Johansson  
2011   Koppenhága Giorgia Bronzini   Marianne Vos   Ina Teutenberg  
2012   Limburg Marianne Vos   Rachel Neylan   Elisa Longo Borghini  
2013   Firenze Marianne Vos   Emma Johansson   Rossella Ratto  
2014   Ponferrada Pauline Ferrand-Prévot   Lisa Brennauer   Emma Johansson  
2015   Richmond Elizabeth Armitstead   Anna Van Der Breggen   Megan Guarnier  
2016   Doha Amalie Dideriksen   Kristen Wild   Lotta Lepistö  
2017   Bergen Chantal Blaak   Katrin Garfoot   Amalie Dideriksen  
2018   Innsbruck      

IdőfutamSzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1994   Catania Karen Kurreck   Anne Samplonius   Jeannie Longo-Ciprelli  
1995   Tunja Jeannie Longo-Ciprelli   Clara Hughes   Kathy Watt  
1996   Lugano Jeannie Longo-Ciprelli   Cathérine Marsal   Alessandra Cappellotto  
1997   San Sebastián Jeannie Longo-Ciprelli   Zulfija Zabirova   Judith Arndt  
1998   Valkenburg Leontien Zijlaard-van Moorsel   Zulfija Zabirova   Hanka Kupfernage  
1999   Treviso Leontien Zijlaard-van Moorsel   Anna Wilson   Edita Pucinskaite  
2000   Plouay Mari Holden   Jeannie Longo-Ciprelli   Rasa Polikeviciute  
2001   Lisszabon Jeannie Longo-Ciprelli   Nicole Brändli   Teodora Ruano Sanchon  
2002   Zolder Zulfija Zabrilova   Nicole Brändli   Karin Thürig  
2003   Hamilton Joane Somarriba   Judith Arndt   Zulfija Zabrilova  
2004   Bardolino Karin Thürig   Judith Arndt   Zulfija Zabrilova  
2005   Madrid Karin Thürig   Joane Somarriba   Kristin Armstrong  
2006   Salzburg Kristin Armstrong   Karin Thürig   Christine Thorburn  
2007   Stuttgart Hanka Kupfernagel   Kristin Armstrong   Christiane Söder  
2008   Varese Amber Neben   Christiane Söder   Judith Arndt  
2009   Mendrisio Kristin Armstrong   Noemi Cantele   Linda Melanie Villumsen  
2010   Melbourne Emma Pooley   Judith Arndt   Linda Melanie Villumsen  
2011   Koppenhága Judith Arndt   Linda Melanie Villumsen   Emma Pooley  
2012   Limburg Judith Arndt   Evelyn Stevens   Linda Villumsen  
2013   Firenze Ellen van Dijk   Linda Villumsen   Carmen Small  
2014   Ponferrada Lisa Brennauer   Hanna Solovey   Evelyn Stevens  
2015   Richmond Linda Villumsen   Anna Van Der Breggen   Lisa Brennauer  
2016   Doha Amber Neben   Ellen van Dijk   Katrin Garfoot  
2017   Bergen Annemiek van Vleuten   Anna van der Breggen   Katrin Garfoot  
2018   Innsbruck      

ForrásokSzerkesztés

Kapcsolódó szócikkekSzerkesztés