Főmenü megnyitása

Atlétika az 1988. évi nyári olimpiai játékokon

Az 1988. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika műsorán negyvenkét versenyszám szerepelt.

Atlétika
a XXIV. nyári olimpián
Athletics pictogram.svg
Adatok
HelyszínOlimpiai Stadion, Szöul
Dátumszeptember 23.október 1.
Résztvevők1617 (1063 férfi, 554 nő) résztvevő
148 nemzetből
Versenyszámok
 FérfiNői
Egyéni2216 
Csapat22
Magyar szereplés
Magyar résztvevők15 (12 férfi, 3 nő) fő

 ← 19841992 → 

ÉremtáblázatSzerkesztés

A táblázatban a rendező ország csapata és a magyar csapat eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.

Az 1988. évi nyári olimpiai játékok éremtáblázata atlétikában  
Ország   Arany   Ezüst   Bronz Összesen
1.   Egyesült Államok (USA) 13 7 6 26
2.   Szovjetunió (URS) 10 6 10 26
3.   NDK (GDR) 6 11 10 27
4.   Kenya (KEN) 4 2 1 7
5.   Bulgária (BUL) 2 1 1 4
6.   Olaszország (ITA) 1 1 1 3
7.   Ausztrália (AUS) 1 1 0 2
  Csehszlovákia (TCH) 1 1 0 2
  Románia (ROM) 1 1 0 2
10.   Finnország (FIN) 1 0 1 2
  Marokkó (MAR) 1 0 1 2
12.   Portugália (POR) 1 0 0 1
13.   Nagy-Britannia (GBR) 0 6 2 8
14.   Jamaica (JAM) 0 2 0 2
15.   NSZK (FRG) 0 1 3 4
16.   Brazília (BRA) 0 1 1 2
17.   Szenegál (SEN) 0 1 0 1
18.   Dzsibuti (DJI) 0 0 1 1
  Franciaország (FRA) 0 0 1 1
  Kanada (CAN) 0 0 1 1
  Kína (CHN) 0 0 1 1
  Svájc (SUI) 0 0 1 1
  Svédország (SWE) 0 0 1 1
Összesen 42 42 43 127

ÉrmesekSzerkesztés

Férfi számokSzerkesztés

Az 1988. évi nyári olimpiai játékok érmesei férfi atlétikában
Versenyszám 1  Arany 2  Ezüst 3  Bronz
100 m   Carl Lewis
Egyesült Államok (USA)
9,92 OCS   Linford Christie
Nagy-Britannia (GBR)
9,97   Calvin Smith
Egyesült Államok (USA)
9,99
200 m   Joe DeLoach
Egyesült Államok (USA)
19,75 OCS   Carl Lewis
Egyesült Államok (USA)
19,79   Robson da Silva
Brazília (BRA)
20,04
400 m   Steve Lewis
Egyesült Államok (USA)
43,87   Butch Reynolds
Egyesült Államok (USA)
43,93   Danny Everett
Egyesült Államok (USA)
44,09
800 m   Paul Ereng
Kenya (KEN)
1:43,45   Joaquim Cruz
Brazília (BRA)
1:43,90   Saïd Aouita
Marokkó (MAR)
1:44,03
1500 m   Peter Rono
Kenya (KEN)
3:35,96   Peter Elliott
Nagy-Britannia (GBR)
3:36,15   Jens-Peter Herold
NDK (GDR)
3:36,21
4 × 100 m   Szovjetunió (URS)
Viktor Brizhin
Vlagyimir Krilov
Vlagyimir Muravjov
Vitalij Szavin
38,19   Nagy-Britannia (GBR)
Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
Clarence Callender*
38,28   Franciaország (FRA)
Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quénéhervé
Max Morinière
38,40
4 × 400 m   Egyesült Államok (USA)
Danny Everett
Steve Lewis
Kevin Robinzine
Butch Reynolds
Antonio McKay*
Andrew Valmon*
2:56,12 VCS   Jamaica (JAM)
Howard Davis
Devon Morris
Winthrop Graham
Bert Cameron
Trevor Graham*
Howard Burnett*
3:00,30   NSZK (FRG)
Norbert Dobeleit
Edgar Itt
Jörg Vaihinger
Ralf Lübke
Mark Henrich*
Bodo Kuhn*
3:00,56
5000 m   John Ngugi
Kenya (KEN)
13:11,70   Dieter Baumann
NSZK (FRG)
13:15,52   Hansjörg Kunze
NDK (GDR)
13:15,73
10 000 m   Brahim Boutaib
Marokkó (MAR)
27:21,46 VCS   Salvatore Antibo
Olaszország (ITA)
27:23,55   Kipkemboi Kimeli
Kenya (KEN)
27:25,16
110 m gát   Roger Kingdom
Egyesült Államok (USA)
12,98 VCS   Colin Jackson
Nagy-Britannia (GBR)
13,28   Anthony Campbell
Egyesült Államok (USA)
13,38
400 m gát   Andre Phillips
Egyesült Államok (USA)
47,19 VCS   Amadou Dia Bâ
Szenegál (SEN)
47,23   Edwin Moses
Egyesült Államok (USA)
47,56
3000 m akadály   Julius Kariuki
Kenya (KEN)
8:05,51 OCS   Peter Koech
Kenya (KEN)
8:06,79   Mark Rowland
Nagy-Britannia (GBR)
8:07,96
20 km gyaloglás   Jozef Pribilinec
Csehszlovákia (TCH)
1:19,57 OCS   Ronald Weigel
NDK (GDR)
1:20,00   Maurizio Damilano
Olaszország (ITA)
1:20,14
50 km gyaloglás   Vjacseszlav Ivanyenko
Szovjetunió (URS)
3:38,29 OCS   Ronald Weigel
NDK (GDR)
3:38,56   Hartwig Gauder
NDK (GDR)
3:39,45
Maraton   Gelindo Bordin
Olaszország (ITA)
2:10:32   Douglas Wakiihuri
Kenya (KEN)
2:10:47   Ahmed Szaleh
Dzsibuti (DJI)
2:10:59
Magasugrás   Hennagyij Avgyejenko
Szovjetunió (URS)
2,38 m OCS   Hollis Conway
Egyesült Államok (USA)
2,36 m   Rudolf Povarnyicin
Szovjetunió (URS)
2,36 m
  Patrik Sjöberg
Svédország (SWE)
2,36 m
Rúdugrás   Szerhij Bubka
Szovjetunió (URS)
5,90 m OCS   Rogyion Gataullin
Szovjetunió (URS)
5,85 m   Grigorij Jegorov
Szovjetunió (URS)
5,80 m
Távolugrás   Carl Lewis
Egyesült Államok (USA)
8,72 m   Mike Powell
Egyesült Államok (USA)
8,49 m   Larry Myricks
Egyesült Államok (USA)
8,27 m
Hármasugrás   Hriszto Markov
Bulgária (BUL)
17,61 m OCS   Ihar Lapsin
Szovjetunió (URS)
17,52 m   Alekszandr Kovalenko
Szovjetunió (URS)
17,42 m
Súlylökés   Ulf Timmermann
NDK (GDR)
22,47 m OCS   Randy Barnes
Egyesült Államok (USA)
22,39 m   Werner Günthör
Svájc (SUI)
21,99 m
Diszkoszvetés   Jürgen Schult
NDK (GDR)
68,82 m OCS   Romas Ubartas
Szovjetunió (URS)
67,48 m   Rolf Danneberg
NSZK (FRG)
67,38 m
Kalapácsvetés   Szergej Litvinov
Szovjetunió (URS)
84,80 m OCS   Jurij Szjedih
Szovjetunió (URS)
83,76 m   Jüri Tamm
Szovjetunió (URS)
81,16 m
Gerelyhajítás   Tapio Korjus
Finnország (FIN)
84,28 m   Jan Železný
Csehszlovákia (TCH)
84,12 m   Seppo Räty
Finnország (FIN)
83,26 m
Tízpróba   Christian Schenk
NDK (GDR)
8488   Torsten Voss
NDK (GDR)
8399   Dave Steen
Kanada (CAN)
8328

* – a versenyző az előfutamok során szerepelt, de a döntőben nem

Női számokSzerkesztés

Az 1988. évi nyári olimpiai játékok érmesei női atlétikában
Versenyszám 1  Arany 2  Ezüst 3  Bronz
100 m   Florence Griffith-Joyner
Egyesült Államok (USA)
10,54   Evelyn Ashford
Egyesült Államok (USA)
10,83   Heike Drechsler
NDK (GDR)
10,85
200 m   Florence Griffith-Joyner
Egyesült Államok (USA)
21,34 VCS   Grace Jackson
Jamaica (JAM)
21,72   Heike Drechsler
NDK (GDR)
21,95
400 m   Olha Brizhina
Szovjetunió (URS)
48,65 OCS   Petra Müller
NDK (GDR)
49,45   Olga Nazarova
Szovjetunió (URS)
49,90
800 m   Sigrun Wodars
NDK (GDR)
1:56,10   Christine Wachtel
NDK (GDR)
1:56,64   Kim Gallagher
Egyesült Államok (USA)
1:56,91
1500 m   Paula Ivan
Románia (ROM)
3:53,96 OCS   Laimutė Baikauskaitė
Szovjetunió (URS)
4:00,24   Tetyana Szamolenko
Szovjetunió (URS)
4:00,30
4 × 100 m   Egyesült Államok (USA)
Alice Brown
Sheila Echols
Florence Griffith-Joyner
Evelyn Ashford
41,98   NDK (GDR)
Silke Möller
Kerstin Behrendt
Ingrid Auerswald
Marlies Göhr
42,09   Szovjetunió (URS)
Ljudmila Kondratyjeva
Galina Malcsugina
Marina Zsirova
Natalja Pomoscsnyikova
Maia Azarasvili*
42,75
4 × 400 m   Szovjetunió (URS)
Taccjana Ljadovszkaja
Olga Nazarova
Marija Pinyigina
Olha Brizhina
Ljudmila Dzsihalova*
3:15,17 VCS   Egyesült Államok (USA)
Denean Howard
Diane Dixon
Valerie Brisco
Florence Griffith-Joyner
3:15,51   NDK (GDR)
Dagmar Neubauer
Kirsten Emmelmann
Sabine Busch
Petra Müller
3:18,29
3000 m   Tetyana Szamolenko
Szovjetunió (URS)
8:26,53 OCS   Paula Ivan
Románia (ROM)
8:27,15   Yvonne Murray
Nagy-Britannia (GBR)
8:29,02
10 000 m   Olga Bondarenko
Szovjetunió (URS)
31:05,21 OCS   Elizabeth McColgan
Nagy-Britannia (GBR)
31:08,44   Jelena Zsupijeva
Szovjetunió (URS)
31:19,82
100 m gát   Jordanka Donkova
Bulgária (BUL)
12,38 OCS   Gloria Siebert
NDK (GDR)
12,61   Claudia Zaaczkiewicz
NSZK (FRG)
12,75
400 m gát   Debra Flintoff-King
Ausztrália (AUS)
53,17 OCS   Taccjana Ljadovszkaja
Szovjetunió (URS)
53,18   Ellen Fiedler
NDK (GDR)
53,63
Maraton   Rosa Mota
Portugália (POR)
2:25:40   Lisa Martin
Ausztrália (AUS)
2:25:53   Kathrin Dörre
NDK (GDR)
2:26:21
Magasugrás   Louise Ritter
Egyesült Államok (USA)
2,03 m OCS   Sztefka Kosztadinova
Bulgária (BUL)
2,01 m   Tamara Bikova
Szovjetunió (URS)
1,99 m
Távolugrás   Jackie Joyner-Kersee
Egyesült Államok (USA)
7,40 m OCS   Heike Drechsler
NDK (GDR)
7,22 m   Galina Csisztyakova
Szovjetunió (URS)
7,11 m
Súlylökés   Natalja Liszovszkaja
Szovjetunió (URS)
22,24 m   Kathrin Neimke
NDK (GDR)
21,07 m   Li Mej-szu
Kína (CHN)
21,06 m
Diszkoszvetés   Martina Hellmann
NDK (GDR)
72,30 m OCS   Diana Gansky
NDK (GDR)
71,88 m   Cvetanka Hrisztova
Bulgária (BUL)
69,74 m
Gerelyhajítás   Petra Felke
NDK (GDR)
74,68 m OCS   Fatima Whitbread
Nagy-Britannia (GBR)
70,32 m   Beate Koch
NDK (GDR)
67,30 m
Hétpróba   Jackie Joyner-Kersee
Egyesült Államok (USA)
7291 VCS   Sabine John
NDK (GDR)
6897   Anke Behmer
NDK (GDR)
6858

Magyar részvételSzerkesztés

Pontszerzők:

Helyezettek:

Helyezetlenek:

  • Bakos György 110 gát
  • Kovács Attila 100 m
  • Verébné Fazekas Erika 10 000 m
  • Vida József kalapácsvetés

ForrásokSzerkesztés