Főmenü megnyitása

Baricz Árpád

romániai magyar matematikus, egyetemi oktató

Baricz Árpád (Gyergyószentmiklós, 1981. szeptember 7. ) romániai magyar matematikus, egyetemi oktató.

Baricz Árpád
Született 1981. szeptember 7. (38 éves)
Gyergyószentmiklós
Állampolgársága román[1]
Foglalkozása matematikus,
egyetemi oktató

ÉleteSzerkesztés

Gyermekkorát Gyergyóalfaluban és Gyergyócsomafalván töltötte. 1999-ben érettségizett Gyergyószentmiklóson a Salamon Ernő Líceumban. 2003-ban végezte a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) matematika szakát, 2004-ben megszerezte a mesteri fokozatot. 2007-től egyetemi oktató a BBTE sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatán, 2009-től adjunktus, 2014-től docens. 2012-től az Óbudai Egyetem Alkalmazott Matematikai Intézetének kutatóprofesszora. 2008-ban doktorált a BBTE-n és a Debreceni Egyetemen.

MunkásságaSzerkesztés

Kutatási területe: speciális függvények (Bessel-, hipergeometrikus, Marcum-függvények), analitikus egyenlőtlenségek és egyrétű függvények.

DíjaiSzerkesztés

Tudományos eredményeiért 2009-ben és 2013-ban megkapta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) hároméves Bolyai-ösztöndíját. 2010-ben elnyerte a BBTE Tudományos Kutatási Díját, 2012-ben pedig az MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottságának Fiatal Kutatói Díját.

MűveiSzerkesztés

KönyveiSzerkesztés

  • Generalized Bessel functions of the first kind, Lecture Notes in Mathematics, vol. 1994. Springer-Verlag, Berlin, 2010.
  • Statisztika közgazdászoknak (András Szilárddal), Státus Kiadó, Csíkszereda, 2007.

Szakcikkei (válogatás)Szerkesztés

  • Baricz, Árpád: Turán type inequalities for generalized complete elliptic integrals. Mathematische Zeitschrift, 256 (4), pp. 895–911, 2007.
  • Baricz, Árpád: Functional inequalities involving Bessel and modified Bessel functions of the first kind. Expositiones Mathematicae, 26 (3), pp. 279–293, 2008.
  • Baricz, Árpád: Some inequalities involving generalized Bessel functions.Mathematical Inequalities and Applications, 10 (4), pp. 827–842, 2007.
  • Baricz, Árpád: Geometric properties of generalized Bessel functions. Publicationes Mathematicae-Debrecen, 73 (1-2), pp. 155–178, 2008.
  • Baricz, Árpád: Turán type inequalities for hypergeometric functions. Proceedings of the American Mathematical Society, 136 (9), pp. 3223–3229, 2008.
  • Baricz, Árpád: Tight bounds for the generalized Marcum Q-function. Journal of Mathematical Analysis and Applications, 360 (1), pp. 265–277, 2009.
  • Baricz, Árpád: Mills' ratio: Monotonicity patterns and functional inequalities. Journal of Mathematical Analysis and Applications, 340 (2), pp. 1362–1370, 2008.
  • Baricz, Árpád: On a product of modified Bessel functions. Proceedings of the American Mathematical Society, 137 (1), pp. 189–193, 2009.
  • András, Szilárd; Baricz, Árpád: Properties of the probability density function of the non-central chi-squared distribution. Journal of Mathematical Analysis and Applications, 346 (2), pp. 395–402, 2008.
  • András, Szilárd; Baricz, Árpád: Bounds for complete elliptic integrals of the first kind. Expositiones Mathematicae, 28 (4), pp. 357–364, 2010.
  • Baricz, Árpád: Turán type inequalities for some probability density functions. Studia Scientiarum Mathematicarum Hungarica, 47 (2), pp. 175–189, 2010.
  • Baricz, Árpád: Turán type inequalities for modified Bessel functions. Bulletin of the Australian Mathematical Society, 82 (2), pp. 254–264, 2010.

ForrásokSzerkesztés

Kapcsolódó szócikkekSzerkesztés

További információkSzerkesztés

  1. general catalog of BnF. (Hozzáférés: 2017. március 25.)