1954-es síkvízi kajak-kenu világbajnokság

Az 1954-es síkvízi kajak-kenu világbajnokságot a franciaországi Mâconban rendezték 1954-ben. Ezen a versenyen született meg a sportág első magyar világbajnoki címe, Magyarország emellett az éremtáblázatot is az élen zárta. Ez a negyedik kajak-kenu világbajnokság volt.

Síkvízi kajak-kenu világbajnokság
(1954)
Adatok
Ország Franciaország
Rendező városMâcon
Dátum július 24–26.
Fő helyszín Saône
Versenyszámok 15

 ← 19501958 → 

ÉremtáblázatSzerkesztés

  *   Rendező   *   Magyarország

Helyezés Ország Arany Ezüst Bronz Összesen
1.   Magyarország 6 5 5 16
2.   Svédország 4 4 0 8
3.   NSZK 2 2 3 7
4.   Ausztria 2 1 1 4
5.   Csehszlovákia 1 2 2 5
6.   Franciaország 0 1 1 2
7.   Dánia 0 0 1 1
7.   Norvégia 0 0 1 1
7.   Románia 0 0 1 1
Összesen 15 15 15 45

EredményekSzerkesztés

FérfiakSzerkesztés

Kajak
Versenyszám 01  Arany 02  Ezüst 03  Bronz
K1 500 m Gert Fredriksson
  Svédország
1:59,2 Meinhard Mittenberger
  NSZK
2:00,3 Mircea Anastasescu
  Románia
2:01,2
K1 1000 m Gert Fredriksson
  Svédország
4:23,5 Louis Gantois
  Franciaország
4:27,6 Hatlaczky Ferenc
  Magyarország
4:28,8
K1 10 000 m Hatlaczky Ferenc
  Magyarország
48:14,4 Miloš Pech
  Csehszlovákia
48:20,1 Harald Eriksen
  Norvégia
48:29,4
K1 4 × 500 m váltó Lars Glasser
Carl-Åke Ljung
Bert Nilsson
Gert Fredriksson
  Svédország
8:33,2 Szörényi Ervin
Sován András
Wágner Ferenc
Hatlaczky Ferenc
  Magyarország
8:33,4 Maximilian Raub
Herbert Wiedermann
Alfred Schmidtberger
Hermann Salzner
  Ausztria
8:36,9
K2 500 m Ernst Steinhauer
Meinhard Miltenberger
  NSZK
1:54,7 Bengt Linfors
Valter Wredgberg
  Svédország
1:55,5 Wágner Ferenc
Sován András
  Magyarország
1:55,6
K2 1000 m Mészáros György
Mészáros István
  Magyarország
4:16 Michael Scheuer
Gustav Schmidt
  NDK
4:16,2 Helmut Noller
Günther Krammer
  NDK
4:16,4
K2 10 000 m Maximilian Raub
Herbert Wiedermann
  Ausztria
43:12,7 Sigvard Johansson
Rolf Fjellmann
  Svédország
44:00,2 Ernst Steinhauer
Helmuth Stocker
  NSZK
44:06,4
K4 1000 m Vagyóczky Imre
Kovács László
Nagy László
Szigeti Zoltán
  Magyarország
3:28 Einar Pihl
Ebbe Frick
Ragnar Eurlin
Stig Andersson
  Svédország
3:29,3 Maurice Graffen
Marcel Renaud
Louis Gantois
Robert Enteric
  Franciaország
3:29,4
K4 10 000 m Einar Pihl
Ebbe Frick
Ragnar Heurlin
Stig Andersson
  Svédország
38:51 Hans Wetterström
Carl Sundin
Sigvard Johansson
Rolf Fjellmann
  Svédország
39:06,8 Urányi János
Mészáros György
Mészáros István
Varga Ferenc
  Magyarország
39:31,4
Kenu
Versenyszám 01  Arany 02  Ezüst 03  Bronz
C1 1000 m Parti János
  Magyarország
5:12,2 Hernek István
  Magyarország
5:19,8 Jaroslav Poupa
  Csehszlovákia
5:24,2
C1 10 000 m Jiří Vokněr
  Csehszlovákia
56:50 František Čapek
  Csehszlovákia
57:07,8 Hernek István
  Magyarország
57:53,1
C2 1000 m Kurt Liebhart
Engelbert Lulla
  Ausztria
4:51,5 Bodor István
Tuza József
  Magyarország
4:52,1 Csonka Ferenc
Sasváry Mihály
  Magyarország
4:56
C2 10 000 m Wieland Károly
Halmay József
  Magyarország
53:14,2 Csonka Ferenc
Sasváry Mihály
  Magyarország
53:15,4 Jaroslav Sieger
Zdeněk Ziegler
  Csehszlovákia
53:41,9

NőkSzerkesztés

Kajak
Versenyszám 01  Arany 02  Ezüst 03  Bronz
K1 500 m Therese Zenz
  NSZK
2:28,7 Fritzi Schwingl
  Ausztria
Tove Nielsen
  Dánia
2:29,8
K2 500 m Bánfalvi Klára
Pintér Hilda
  Magyarország
2:07,4 Egresi Vilma
Lieszkovszki Valéria
  Magyarország
2:07,5 Gisela Amail
Lisa Schwarz
  NSZK
2:07,6

A magyar csapatSzerkesztés

Az 1954-es magyar vb keret tagjai:

férfiak kajak
K1 500 m Szörényi Ervin 4.
Hatlaczky Ferenc 5.
K2 500 m Wágner Ferenc
Sován András
3  Bronzérem
Veréb Dezső
Turi Sándor
5.
K1 1000 m Hatlaczky Ferenc 3  Bronzérem
Szörényi Ervin 9.
K2 1000 m Mészáros György
Mészáros István
1  Aranyérem
Szigeti Zoltán
Vagyóczky Imre
nem jutott döntőbe
K4 1000 m Vagyóczky Imre
Kovács László
Nagy I. László
Szigeti Zoltán
1  Aranyérem
Nagy II. László
Péhl József
Gurovits József
Fábián László
6.
K1 10 000 m Hatlaczky Ferenc 1  Aranyérem
K2 10 000 m Urányi János
Varga Ferenc
kizárva
K4 10 000 m Urányi János
Mészáros György
Mészáros István
Varga Ferenc
3  Bronzérem
Nagy II. László
Péhl József
Gurovits József
Fábián László
4.
K1 4 × 500 m Szörényi Ervin
Sován András
Wágner Ferenc
Hatlaczky Ferenc
2  Ezüstérem

férfi kenu
C1 1000 m Parti János 1  Aranyérem
Hernek István 2  Ezüstérem
C2 1000 m Bodor István
Tuza József
2  Ezüstérem
Csonka Ferenc
Sasváry Mihály
3  Bronzérem
C1 10 000 m Hernek István 3  Bronzérem
Novák Gábor 6.
C2 10 000 m Wieland Károly
Halmay József
1  Aranyérem
Csonka Ferenc
Sasváry Mihály
2  Ezüstérem

női kajak
K1 500 m Lieszkovszki Valéria 7.
Kecskés Júlia 8.
K2 500 m Bánfalvi Klára
Pintér Hilda
1  Aranyérem
Egresi Vilma
Lieszkovszki Valéria
2  Ezüstérem

ForrásokSzerkesztés