Főmenü megnyitása
Biatlon-világbajnokság, 2007

A biatlon-világbajnokságokat 1958 óta tartják meg a férfiak, 1984 óta a nők részére. A vb-ket a biatlon nemzetközi szervezete, az International Biathlon Union (IBU) szervezésében rendezik.

Tartalomjegyzék

FérfiakSzerkesztés

10 km-es sprintversenySzerkesztés

  • 1990-ben a versenyt – a szokatlan meleg miatt – Oslóban rendezték meg.
Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1974   Minszk Juhani Suutarinen   Günther Bartnick   Torsten Wadman  
1975   Antholz Nyikolaj Kruglov   Alekszandr Jelizarov   Klaus Siebert  
1976   Antholz Alekszandr Tyihonov   Alekszandr Jelizarov   Nyikolaj Kruglov  
1977   Lillehammer Alekszandr Tyihonov   Nyikolaj Kruglov   Alekszandr Usakov  
1978   Hochfilzen Frank Ullrich   Eberhard Rösch   Klaus Siebert  
1979   Ruhpolding Frank Ullrich   Odd Lirhus   Luigi Weiss  
1981   Lahti Frank Ullrich   Erkki Antila   Yvon Mougel  
1982   Minszk Eirik Kvalfoss   Frank Ullrich   Vlagyimir Alikin  
1983   Antholz Eirik Kvalfoss   Peter Angerer   Alfred Eder  
1985   Ruhpolding Frank-Peter Roetsch   Eirik Kvalfoss   Johann Passler  
1986   Oslo Valerij Medvedcev   Franz Schuler   André Sehmisch  
1987   Lake Placid Frank-Peter Roetsch   Matthias Jacob   André Sehmisch  
1989   Feistritz an der Drau Frank Luck   Eirik Kvalfoss   Jurij Kaskarov  
1990   Oslo Mark Kirchner   Eirik Kvalfoss   Szergej Csepikov  
1991   Lahti Mark Kirchner   Frank Luck   Eirik Kvalfoss  
1993   Borovec Mark Kirchner   Jon Åge Tyldum   Szergej Taraszov  
1995   Antholz-Anterselva Patrice Bailly-Salins   Pavel Muszlimov   Ricco Groß  
1996   Ruhpolding Vlagyimir Dracsov   Viktor Majgurov   René Cattarinussi  
1997   Breznóbánya Wilfried Pallhuber   René Cattarinussi   Oleg Rizsenkov  
1999   Kontiolahti Frank Luck   Patrick Favre   Frode Andresen  
2000   Oslo Frode Andresen   Pavel Rosztovcev   René Cattarinussi  
2001   Pokljuka Pavel Rosztovcev   René Cattarinussi   Halvard Hanevold  
2003   Hanti-Manszijszk Ole Einar Bjørndalen   Ricco Groß   Zdenek Vitek  
2004   Oberhof Raphaël Poirée   Ricco Groß   Ole Einar Bjørndalen  
2005   Hochfilzen Ole Einar Bjørndalen   Sven Fischer   Ilmārs Bricis  
2007   Antholz-Anterselva Ole Einar Bjørndalen   Michal Šlesingr   Andriy Deryzemlya  
2008   Östersund Makszim Csudov   Halvard Hanevold   Ole Einar Bjørndalen  
2009   Phjongcshang Ole Einar Bjørndalen   Lars Berger   Halvard Hanevold  
2011   Hanti-Manszijszk Arnd Peiffer   Martin Fourcade   Tarjei Bø  
2012   Ruhpolding Martin Fourcade   Emil Hegle Svendsen   Carl Johan Bergman  
2013   Nové Město Emil Hegle Svendsen   Martin Fourcade   Jakov Fak  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

12,5 km-es üldöző versenySzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1997   Breznóbánya Viktor Majgurov   Szergej Taraszov   Ole Einar Bjørndalen  
1998   Pokljuka Vlagyimir Dracsov   Ole Einar Bjørndalen   Raphaël Poirée  
1999   Kontiolahti Ricco Groß   Frank Luck   Sven Fischer  
2000   Oslo Frank Luck   Pavel Rosztovcev   Raphaël Poirée  
2001   Pokljuka Pavel Rosztovcev   Raphaël Poirée   Sven Fischer  
2003   Hanti-Manszijszk Ricco Groß   Halvard Hanevold   Paavo Puurunen  
2004   Oberhof Ricco Groß   Raphaël Poirée   Ole Einar Bjørndalen  
2005   Hochfilzen Ole Einar Bjørndalen   Szergej Csepikov   Sven Fischer  
2007   Antholz-Anterselva Ole Einar Bjørndalen   Maxim Csudov   Vincent Defrasne  
2008   Östersund Ole Einar Bjørndalen   Maxim Csudov   Alexander Wolf  
2009   Phjongcshang Ole Einar Bjørndalen   Maxim Csudov   Alexander Os  
2011   Hanti-Manszijszk Martin Fourcade   Emil Hegle Svendsen   Tarjei Bø  
2012   Ruhpolding Martin Fourcade   Carl Johan Bergman   Anton Sipulin  
2013   Nové Město Emil Hegle Svendsen   Martin Fourcade   Anton Sipulin  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

15 km-es tömegrajtos versenySzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1999   Kontiolahti Sven Fischer   Ricco Groß   Ole Einar Bjørndalen  
2000   Oslo Raphaël Poirée   Pavel Rosztovcev   Ole Einar Bjørndalen  
2001   Pokljuka Raphaël Poirée   Ole Einar Bjørndalen   Sven Fischer  
2002   Oslo Raphaël Poirée   Sven Fischer   Frode Andresen  
2003   Hanti-Manszijszk Ole Einar Bjørndalen   Sven Fischer   Raphaël Poirée  
2004   Oberhof Raphaël Poirée   Lars Berger   Szergej Konovalov  
2005   Hochfilzen Ole Einar Bjørndalen   Sven Fischer   Raphaël Poirée  
2007   Antholz-Anterselva Michael Greis   Andreas Birnbacher   Raphaël Poirée  
2008   Östersund Emil Hegle Svendsen   Ole Einar Bjørndalen   Makszim Csudov  
2009   Phjongcshang Dominik Landertinger   Christoph Sumann   Ivan Cserezov  
2011   Hanti-Manszijszk Emil Hegle Svendsen   Jevgenyij Usztjugov   Lukas Hofer  
2012   Ruhpolding Martin Fourcade   Björn Ferry   Fredrik Lindström  
2013   Nové Město Tarjei Bø   Anton Sipulin   Emil Hegle Svendsen  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

20 km-es egyéni versenySzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1958   Saalfelden Adolf Wiklund   Olle Gunneriusson   Viktor Butakov  
1959   Courmayeur Vlagyimir Melanyin   Dmitrij Szokolov   Sven Agge  
1961   Umeå Kalevi Huuskonen   Alekszandr Privalov   Paavo Repo  
1962   Hämeenlinna Vlagyimir Melanyin   Antti Tyrväinen   Valentyin Pzsenyicin  
1963   Seefeld Vlagyimir Melanyin   Antti Tyrväinen   Hannu Posti  
1965   Norvégia Olav Jordet   Nyikolaj Puszanov   Antti Tyrväinen  
1966   Garmisch-Partenkirchen Jon Istad   Jozef Sobczak-Gasienica   Vlagyimir Gundarcev  
1967   Altenberg Viktor Mamatov   Stanisław Szczepaniak   Jon Istad  
1969   Zakopane Alekszandr Tyihonov   Rinnat Szafin   Magnar Solberg  
1970   Östersund Alekszandr Tyihonov   Tor Svendsberget   Viktor Mamatov  
1971   Hämeenlinna Dieter Speer   Alekszandr Tyihonov   Magnar Solberg  
1973   Lake Placid Alekszandr Tyihonov   Gennagyij Kovaljov   Tor Svendsberget  
1974   Minszk Juhani Suutarinen   Gheorghe Gîrniţă   Tor Svendsberget  
1975   Antholz Heikki Ikola   Nyikolaj Kruglov   Esko Saira  
1977   Lillehammer Heikki Ikola   Sigleif Johansen   Alekszandr Tyihonov  
1978   Hochfilzen Odd Lirhus   Frank Ullrich   Eberhard Rösch  
1979   Ruhpolding Klaus Siebert   Alekszandr Tyihonov   Sigleif Johansen  
1981   Lahti Heikki Ikola   Frank Ullrich   Erkki Antila  
1982   Minszk Frank Ullrich   Eirik Kvalfoss   Terje Krokstad  
1983   Antholz Frank Ullrich   Frank-Peter Roetsch   Peter Angerer  
1985   Ruhpolding Jurij Kaskarov   Frank-Peter Roetsch   Tapio Piipponen  
1986   Oslo Valerij Medvegycev   André Sehmisch   Alfred Eder  
1987   Lake Placid Frank-Peter Roetsch   Josh Thompson   Jan Matouš  
1989   Feistritz an der Drau Eirik Kvalfoss   Gisle Fenne   Fritz Fischer  
1990   Minszk Valerij Medvegycev   Szergej Csepikov   Anatolij Zsdanovics  
1991   Lahti Mark Kirchner   Alekszandr Popov   Eirik Kvalfoss  
1993   Borovec Andreas Zingerle   Szergej Taraszov   Szergej Csepikov  
1995   Antholz-Anterselva Tomasz Sikora   Jon Åge Tyldum   Oleg Rizsenkov  
1996   Ruhpolding Szergej Taraszov   Vlagyimir Dracsov   Vagyim Szasurin  
1997   Breznóbánya Ricco Groß   Oleg Rizsenkov   Ludwig Gredler  
1999   Kontiolahti Sven Fischer   Ricco Groß   Vagyim Szasurin  
2000   Oslo Wolfgang Rottmann   Ludwig Gredler   Frank Luck  
2001   Pokljuka Paavo Puurunen   Vagyim Szasurin   Ilmars Bricis  
2003   Hanti-Manszijszk Halvard Hanevold   Vesa Hietalahti   Ricco Groß  
2004   Oberhof Raphaël Poirée   Tomasz Sikora   Ole Einar Bjørndalen  
2005   Hochfilzen Roman Dostál   Michael Greis   Ricco Groß  
2007   Antholz-Anterselva Raphaël Poirée   Michael Greis   Michal Šlesingr  
2008   Östersund Emil Hegle Svendsen   Ole Einar Bjørndalen   Makszim Makszimov  
2009   Phjongcshang Ole Einar Bjørndalen   Christoph Stephan   Jakov Fak  
2011   Hanti-Manszijszk Tarjei Bø   Makszim Makszimov   Christoph Sumann  
2012   Ruhpolding Jakov Fak   Simon Fourcade   Jaroslav Soukup  
2013   Nové Město Martin Fourcade   Tim Burke   Fredrik Lindström  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

4×7,5 km-es váltóSzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1966   Garmisch-Partenkirchen Jon Istad, Ragnar Tveiten, Ivar Nordkild, Olav Jordet   Józef Sobczak-Gąsienica, Stanisław Szczepaniak, Stanisław Łukaszczyk, Józef Rubiś   Olle Petrusson, Tore Eriksson, Holmfrid Olsson, Sture Ohlin  
1967   Altenberg Jon Istad, Ragnar Tveiten, Ola Wærhaug, Olav Jordet   Alekszandr Tyihonov, Viktor Mamatov, Rinnat Szafin, Nyikolaj Puzanov   Olle Petrusson, Tore Eriksson, Holmfrid Olsson, Sture Ohlin  
1969   Zakopane Alekszandr Tyihonov, Viktor Mamatov, Rinnat Szafin, Vlagyimir Gundarcev   Jon Istad, Ragnar Tveiten, Magnar Solberg, Esten Gjelten   Kalevi Vähäkylä, Mauri Röppänen, Mauno Peltonen, Esko Marttinen  
1970   Östersund Alekszandr Tyihonov, Viktor Mamatov, Rinnat Szafin, Alekszandr Usakov   Tor Svendsberget, Ragnar Tveiten, Magnar Solberg, Esten Gjelten   Hans-Günther Jahn, Hansjörg Knauthe, Dieter Speer, Horst Koschka  
1971   Hämeenlinna Alekszandr Tyihonov, Viktor Mamatov, Rinnat Szafin, Nyikolaj Muzsitov   Tor Svendsberget, Ragnar Tveiten, Magnar Solberg, Ivar Nordkild   Józef Roczak, Andrzej Rapacz, Aleksander Klima, Józef Stopka  
1973   Lake Placid Alekszandr Tyihonov, Rinnat Szafin, Jurij Kolomakov, Gennagyij Kovaljov   Tor Svendsberget, Esten Gjelten, Ragnar Tveiten, Kjell Hovda   Dieter Speer, Manfred Geyer, Herbert Wiegand, Günther Bartnick  
1974   Minszk Alekszandr Tyihonov, Alekszandr Usakov, Nyikolaj Kruglov, Jurij Kolomakov   Simo Halonen, Carl-Henrik Flöjt, Juhani Suutarinen, Heikki Ikola   Kjell Hovda, Kåre Hovda, Terje Hanssen, Tor Svendsberget  
1975   Antholz Henrik Flöjt, Simo Halonen, Juhani Suutarinen, Heikki Ikola   Alekszandr Tyihonov, Alekszandr Jelizarov, Alekszandr Usakov, Nyikolaj Kruglov   Jan Szpunar, Andrzej Rapacz, Ludwig Zięba, Wojciech Truchan  
1977   Lillehammer Alekszandr Tyihonov, Alekszandr Jelizarov, Alekszandr Usakov, Nyikolaj Kruglov   Erkki Antila, Raimo Seppänen, Simo Halonen, Heikki Ikola   Manfred Beer, Klaus Siebert, Frank Ullrich, Manfred Geyer  
1978   Hochfilzen Manfred Beer, Frank Ullrich, Klaus Siebert, Eberhard Rösch   Odd Lirhus, Sigleif Johansen, Roar Nilsen, Tor Svendsberget   Gerhard Winkler, Andreas Schweiger, Hansi Estner, Heinrich Mehringer  
1979   Ruhpolding Manfred Beer, Klaus Siebert, Frank Ullrich, Eberhard Rösch   Simo Halonen, Heikki Ikola, Erkki Antila, Raimo Seppänen   Vlagyimir Alikin, Vlagyimir Barnacsov, Nyikolaj Kruglov, Alekszandr Tyihonov  
1981   Lahti Mathias Jung, Matthias Jacob, Frank Ullrich, Eberhard Rösch   Peter Angerer, Peter Schweiger, Fritz Fischer, Franz Bernreiter   Vlagyimir Alikin, Anatolij Aljabjev, Vlagyimir Barnacsov, Vlagyimir Gavrikov  
1982   Minszk Frank Ullrich, Mathias Jung, Matthias Jacob, Bernd Helmich   Eirik Kvalfoss, Kjell Søbak, Odd Lirhus, Rolf Storsveen   Vlagyimir Alikin, Anatolij Aljabjev, Vlagyimir Barnacsov, Viktor Szemjonov  
1983   Antholz Alguimantas Šalna, Jurij Kaskarov, Pjotr Miloradov, Szergej Buligin   Frank Ullrich, Mathias Jung, Matthias Jacob, Frank-Peter Roetsch   Kjell Søbak, Eirik Kvalfoss, Odd Lirhus, Øyvind Nerhagen  
1985   Ruhpolding Jurij Kaskarov, Alguimantas Šalna, Szergej Buligin, Andrej Szenkov   Frank-Peter Roetsch, Matthias Jacob, Ralf Göthel, André Sehmisch   Peter Angerer, Walter Pichler, Fritz Fischer, Herbert Fritzenwenger  
1986   Oslo Jurij Kaskarov, Dmitrij Vasziljev, Valerij Medvedcev, Szergej Buligin   Jürgen Wirth, Frank-Peter Roetsch, Matthias Jacob, André Sehmisch   Werner Kiem, Gottlieb Taschler, Johann Passler, Andreas Zingerle  
1987   Lake Placid Frank-Peter Roetsch, Matthias Jacob, André Sehmisch, Jürgen Wirth   Dmitrij Vasziljev, Jurij Kaskarov, Alekszandr Popov, Valerij Medvedcev   Ernst Reiter, Herbert Fritzenwenger, Peter Angerer, Fritz Fischer  
1989   Feistritz an der Drau Frank Luck, André Sehmisch, Birk Anders, Frank-Peter Roetsch   Jurij Kaskarov, Szergej Csepikov, Alekszandr Popov, Szergej Buligin   Geir Einang, Sylfest Glimsdal, Gisle Fenne, Eirik Kvalfoss  
1990   Minszk Pieralberto Carrara, Wilfried Pallhuber, Johann Passler, Andreas Zingerle   Christian Dumont, Xavier Blond, Hervè Flandin, Thierry Gerbier   Frank Luck, André Sehmisch, Mark Kirchner, Birk Anders  
1991   Lahti Ricco Groß, Frank Luck, Mark Kirchner, Fritz Fischer   Jurij Kaskarov, Alekszandr Popov, Szergej Taraszov, Szergej Csepikov   Geir Einang, Eirik Kvalfoss, Jon Åge Tyldum, Gisle Fenne  
1993   Borovec Wilfried Pallhuber, Johann Passler, Pieralberto Carrara, Andreas Zingerle   Valerij Medvedcev, Valerij Kirijenko, Szergej Taraszov, Szergej Csepikov   Sven Fischer, Frank Luck, Mark Kirchner, Jens Steinigen  
1995   Antholz-Anterselva Ricco Groß, Mark Kirchner, Frank Luck, Sven Fischer   Lionel Laurent, Patrice Bailly-Salins, Thierry Dusserre, Hervé Flandin   Igor Csohrjakov, Alekszandr Popov, Oleg Rizsenkov, Vagyim Szasurin  
1996   Ruhpolding Viktor Majgourov, Vlagyimir Dracsov, Szergej Taraszov, Alekszej Kobeljov   Ricco Groß, Peter Sendel, Frank Luck, Sven Fischer   Alekszej Ajdarov, Oleg Rizsenkov, Vagyim Szasurin, Alekszandr Popov  
1997   Breznóbánya Ricco Groß, Peter Sendel, Sven Fischer, Frank Luck   Egil Gjelland, Jon Åge Tyldum, Dag Bjørndalen, Ole Einar Bjørndalen   René Cattarinussi, Wilfried Pallhuber, Patrick Favre, Pieralberto Carrara  
1999   Kontiolahti Alekszej Ajdarov, Pjotr Ivasko, Vagyim Szasurin, Oleg Rizsenkov   Viktor Majgourov, Vlagyimir Dracsov, Szergej Rozskov, Pavel Rosztovcev   Halvard Hanevold, Dag Bjørndalen, Frode Andresen, Ole Einar Bjørndalen  
2000   Oslo Viktor Majgourov, Szergej Rozskov, Vlagyimir Dracsov, Pavel Rosztovcev   Egil Gjelland, Frode Andresen, Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen   Frank Luck, Peter Sendel, Sven Fischer, Ricco Groß  
2001   Pokljuka Gilles Marguet, Vincent Defrasne, Julien Robert, Raphaël Poirée   Alekszej Ajdarov, Alekszandr Sziman, Oleg Rizsenkov, Vagyim Szasurin   Egil Gjelland, Frode Andresen, Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen  
2003   Hanti-Manszijszk Peter Sendel, Sven Fischer, Ricco Groß, Frank Luck   Viktor Majgourov, Pavel Rosztovcev, Szergej Rozskov, Szergej Csepikov   Alekszej Ajdarov, Vlagyimir Dracsov, Rustam Valjulin, Oleg Rizsenkov  
2004   Oberhof Frank Luck, Ricco Groß, Sven Fischer, Michael Greis   Halvard Hanevold, Lars Berger, Egil Gjelland, Ole Einar Bjørndalen   Ferréol Cannard, Vincent Defrasne, Julien Robert, Raphaël Poirée  
2005   Hochfilzen Halvard Hanevold, Stian Eckhoff, Egil Gjelland, Ole Einar Bjørndalen   Szergej Rozskov, Nyikolaj Kruglov, Pavel Rosztovcev, Szergej Csepikov   Daniel Mesotitsch, Friedrich Pinter, Wolfgang Rottmann, Christoph Sumann  
2007   Antholz-Anterselva Ivan Cserezov, Makszim Csudov, Dmitrij Jarosenko, Nyikolaj Kruglov   Halvard Hanevold, Lars Berger, Frode Andresen, Ole Einar Bjørndalen   Ricco Groß, Michael Rösch, Sven Fischer, Michael Greis  
2008   Östersund Ivan Cserezov, Nyikolaj Kruglov, Dmitrij Jarosenko, Makszim Csudov   Emil Hegle Svendsen, Rune Bratsveen, Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen   Michael Rösch, Alexander Wolf, Andreas Birnbacher, Michael Greis  
2009   Phjongcshang Emil Hegle Svendsen, Lars Berger, Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen   Daniel Mesotitsch, Simon Eder, Dominik Landertinger, Christoph Sumann   Michael Rösch, Christoph Stephan, Arnd Peiffer, Michael Greis  
2011   Hanti-Manszijszk Ole Einar Bjørndalen, Alexander Os, Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bø   Anton Sipulin, Jevgenyij Ustyjugov, Makszim Makszimov, Ivan Cserezov   Olekszandr Biljanyenko, Andrij Derizsemlja, Szerhij Szemjonov, Szergej Szednyev
2012   Ruhpolding Ole Einar Bjørndalen, Rune Bratsveen, Tarjei Bø, Emil Hegle Svendsen   Jean-Guillaume Béatrix, Simon Fourcade, Alexis Bœuf, Martin Fourcade   Simon Schempp, Andreas Birnbacher, Michael Greis, Arnd Peiffer  
2013   Nové Město Ole Einar Bjørndalen, Henrik L'Abee-Lund, Tarjei Bø, Emil Hegle Svendsen   Simon Fourcade, Jean-Guillaume Béatrix, Alexis Bœuf, Martin Fourcade   Simon Schempp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Erik Lesser  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

CsapatversenySzerkesztés

  • 1958-ban a 20 km-es egyéni versenyen részt vevő legjobb négy azonos nemzetbeli versenyző összesített eredményét vették figyelembe.
  • 1959-től 1965-ig a 20 km-es egyéni versenyen részt vevő legjobb három azonos nemzetbeli versenyző eredményét vették figyelembe.
  • 1989-től négy versenyzős csapatversenyt rendeztek.
  • 1990-ben a világbajnokság eredeti helyszíne Minszk volt, de a csapatversenyeket (és még néhány más versenyszámot) a túl enyhe időjárás miattKontiolahtiban rendezték meg.
Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1958   Saalfelden Adolf Wiklund, Olle Gunneriusson, Sture Ohlin, Sven Nilsson   Viktor Butakov, Valentyin Pzsenyicin, Dmitrij Szokolov, Alekszandr Gubin   Arvid Nyberg, Asbjørn Bakken, Knut Wold, Rolf Gråterud  
1959   Courmayeur Vlagyimir Melanyin, Dmitrij Szokolov, Valentyin Pzsenyicin   Sven Agge, Adolf Wiklund, Sture Ohlin   Knut Wold, Henry Hermansen, Ivar Skogsrud  
1961   Umeå Kalevi Huuskonen, Paavo Repo, Antti Tyrväinen   Alekszandr Privalov, Valentyin Pzsenyicin, Dmitrij Szokolov   Klas Lestander, Tage Lundin, Stig Anersson  
1962   Hämeenlinna Vlagyimir Melanyin, Valentyin Pzsenyicin, Nyikolaj Puszanov   Antti Tyrväinen, Hannu Posti, Kalevi Huuskonen   Jon Istad, Olav Jordet, Henry Hermansen  
1963   Seefeld Vlagyimir Melanyin, Nyikolaj Mezsarjakov, Valentyin Pzsenyicin   Antti Tyrväinen, Hannu Posti, Veikko Hakulinen   Jon Istad, Olav Jordet, Egil Nygård  
1965   Norvégia Olaf Jordet, Ola Wærhaug, Ivar Norkild   Nyikolaj Puszanov, Vlagyimir Melanyin, Vaszilij Makarov   Stanislaw Szczepaniak, Jozef Rubis, Josef Sobczak-Gasienica  
1989   Feistritz an der Drau Jurij Kaskarov, Szergej Csepikov, Alekszndr Popov, Szergej Buligin   Franz Wudy, Herbert Fritzenwenger, Georg Fischer, Fritz Fischer   Andreas Heymann, André Sehmisch, Raik Dittrich, Steffen Hoos  
1990   Kontiolahti Raik Dittrich, Mark Kirchner, Birk Anders, Frank Luck   Tomáš Kos, Ivan Masařík, Jiří Holubec, Jan Matouš   Christian Dumont, Stéphane Bouthiaux, Hervè Flandin, Thierry Gerbier  
1991   Lahti Hubert Leitgeb, Gottlieb Taschler, Simon Demetz, Wilfried Pallhuber   Sverre Istad, Jon Åge Tyldum, Ivar Michal Ulekleiv, Frode Løberg   Anatolij Zsdanovics, Szergej Taraszov, Szergej Csepikov, Valerij Medvegycev  
1992   Novoszibirszk Jevgenyij Redkin, Alekszej Tropnikov, Anatolij Zsdanovics, Alekszandr Popov   Frode Løberg, Jon Åge Tyldum, Sylfest Glimsdal, Gisle Fenne   Aivo Udras, Urmas Kaldvee, Hillar Zahkna, Kalju Ojaste  
1993   Borovec Fritz Fischer, Frank Luck, Steffen Hoos, Sven Fischer   Alekszej Kobeljov, Valerij Kirijenko, Szergej Loscskin, Szergej Csepikov   Gilles Marguet, Thierry Dusserre, Xavier Blond, Lionel Laurent  
1994   Canmore Pier Alberto Carrara, Hubert Leitgeb, Andreas Zingerle, Wilfried Pallhuber   Vlagyimir Dracsov, Alekszej Kovaljov, Valerij Kirijenko, Sergej Taraszov   Jens Steinigen, Marco Morgenstern, Peter Sendel, Steffen Hoos  
1995   Antholz-Anterselva Dag Bjørndalen, Frode Andresen, Halvard Hanevold, Jon Åge Tyldum   Petr Garabík, Roman Dostál, Jiří Holubec, Ivan Masařík   Thierry Dusserre, Franck Perrot, Lionel Laurent, Stéphane Bouthiaux  
1996   Ruhpolding Petr Ivasko, Oleg Rizsenkov, Alekszandr Popov, Vagyim Szasurin   Viktor Majgurov, Vlagyimir Dracsov, Pavel Muszlimov, Szergej Rozskov   René Cattarinussi, Pieralberto Carrara, Patrick Favre, Hubert Leitgeb  
1997   Breznóbánya Oleg Rizsenkov, Petr Ivasko, Alekszandr Popov, Vagyim Szasurin   Mark Kirchner, Frank Luck, Peter Sendel, Carsten Heymann   Wieslaw Ziemianin, Jan Ziemianin, Wojciech Kozub, Tomasz Sikora  
1998   Hochfilzen Egil Gjelland, Sylfest Glimdal, Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen   Ricco Groß, Carsten Heymann, Sven Fischer, Frank Luck   Vlagyimir Dracsov, Alekszej Kobeljov, Szergej Rozskov, Viktor Majgurov  

NőkSzerkesztés

7,5 km-es sprintversenySzerkesztés

  • 1984 és 1988 között 5 kilométeren rendezték a sprintversenyt.
Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1984   Chamonix Venyera Csernyisova   Sanna Grønlid   Andrea Grossegger  
1985   Egg am Etzel Sanna Grønlid   Kaija Parve   Venyera Csernyisova  
1986   Falun Kaija Parve   Nagyejda Bjelova   Eva Korpela  
1987   Lahti Jelena Golovina   Venyera Csernyisova   Anne Elvebakk  
1988   Chamonix Anne Elvebakk   Elin Kristiansen   Venyera Csernyisova  
1989   Feistritz an der Drau Anne Elisabeth Elvebakk   Zvetana Kraszteva   Natalja Prikosztcsikova  
1990   Minszk Anne Elisabeth Elvebakk   Szvetlana Davidova   Elin Kristiansen  
1991   Lahti Grete Ingeborg Nykkelmo   Szvetlana Davidova   Jelena Golovina  
1993   Borovec Myriam Bedard   Nagyezsda Talanova   Jelena Bjelova  
1995   Antholz-Anterselva Anne Briand   Uschi Disl   Corinne Niogret  
1996   Ruhpolding Olga Romaszko   Ann-Elen Skjelbreid   Magdalena Forsberg  
1997   Breznóbánya Olga Romaszko   Olena Zubrilova   Magdalena Forsberg  
1999   Kontiolahti Martina Zellner   Magdalena Forsberg   Olena Zubrilova  
2000   Oslo Liv Grete Skjelbreid   Katrin Apel   Martina Zellner  
2001   Pokljuka Kati Wilhelm   Uschi Disl   Liv Grete Poirée  
2003   Hanti-Manszijszk Sylvie Becaert   Olena Petrova   Katerina Holubcova  
2004   Oberhof Liv Grete Poirée   Anna Bogalij   Martina Glagow
Jekatyerina Ivanova
 
 
2005   Hochfilzen Uschi Disl   Olga Zajceva   Olena Zubrilova  
2007   Antholz-Anterselva Magdalena Neuner   Anna Carin Olofsson   Natalja Guszeva  
2008   Östersund Andrea Henkel   Albina Ahatova   Okszana Hvosztenko  
2009   Phjongcshang Kati Wilhelm   Simone Hauswald   Olga Zajceva  
2011   Hanti-Manszijszk Magdalena Neuner   Kaisa Mäkäräinen   Anasztaszija Kuzmina  
2012   Ruhpolding Magdalena Neuner   Darja Domracseva   Vita Szemerenko  
2013   Nové Město Olena Pidrusna   Tora Berger   Vita Szemerenko  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

10 km-es üldöző versenySzerkesztés

Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1997   Breznóbánya Magdalena Forsberg   Olena Zubrilova   Olga Romaszko  
1998   Pokljuka Magdalena Forsberg   Corinne Niogret   Martina Zellner  
1999   Kontiolahti Olena Zubrilova   Martina Schwarzbacherova   Martina Zellner  
2000   Oslo Magdalena Forsberg   Uschi Disl   Florence Baverel  
2001   Pokljuka Liv Grete Poirée   Corinne Niogret   Magdalena Forsberg  
2003   Hanti-Manszijszk Sandrine Bailly   Martina Glagow   Szvetlana Ismuratova  
2004   Oberhof Liv Grete Poirée   Martina Glagow   Anna Bogalij  
2005   Hochfilzen Uschi Disl   Liú Xiǎnyīng   Szvetlana Ismuratova  
2007   Antholz-Anterselva Magdalena Neuner   Linda Grubben   Anna Carin Olofsson  
2008   Östersund Andrea Henkel   Jekatyerina Jurjeva   Albina Ahatova  
2009   Phjongcshang Helena Ekholm   Kati Wilhelm   Olga Zajceva  
2011   Hanti-Manszijszk Kaisa Mäkäräinen   Magdalena Neuner   Helena Ekholm  
2012   Ruhpolding Darja Domracseva   Magdalena Neuner   Olga Viluhina  
2013   Nové Město Tora Berger   Krystyna Pałka   Olena Pidhrusna  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

15 km-es egyéni versenySzerkesztés

  • 1984 és 1988 között 10 kilométeren rendezték az egyéni versenyt.
Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1984   Chamonix Venyera Csernyisova   Ljudmila Zabolotnaja   Tatjana Brilina  
1985   Egg am Etzel Kaja Parve   Sanna Grønlid   Eva Korpela  
1986   Falun Eva Korpela   Siv Bråten   Sanna Grønlid  
1987   Lahti Sanna Grønlid   Kaja Parve   Tuija Vuoksiala  
1988   Chamonix Petra Schaaf   Eva Korpela   Anne Elvebakk  
1989   Feistritz an der Drau Petra Schaaf   Anne Elvebakk   Szvetlana Davidova  
1990   Minszk Szvetlana Davidova   Jelena Golovina   Petra Schaaf  
1991   Lahti Petra Schaaf   Grete Nykkelmo   Iva Skodreva  
1993   Borovec Petra Schaaf   Myriam Bédard   Szvetlana Paramigina  
1995   Antholz-Anterselva Corinne Niogret   Uschi Disl   Ekaterina Dafovszka  
1996   Ruhpolding Emmanuelle Claret   Olga Melnyik   Olena Petrova  
1997   Breznóbánya Magdalena Forsberg   Olena Zubrilova   Ekaterina Dafovszka  
1999   Kontiolahti Olena Zubrilova   Corinne Niogret   Albina Akhatova  
2000   Oslo Corinne Niogret   Shumei Yu   Magdalena Forsberg  
2001   Pokljuka Magdalena Forsberg   Liv Grete Poirée   Olena Zubrilova  
2003   Hanti-Manszijszk Katherina Holubcová   Olena Zubrilova   Gunn Margit Andreassen  
2004   Oberhof Olga Piljova   Albina Ahatova   Olena Petrova  
2005   Hochfilzen Andrea Henkel   Sun Riboun   Linda Tjørhom  
2007   Antholz-Anterselva Linda Grubben   Florence Baverel-Robert   Martina Glagow  
2008   Östersund Jekatyerina Jurjeva   Martina Glagow   Okszana Hvosztenko  
2009   Phjongcshang Kati Wilhelm   Teja Gregorin   Tora Berger  
2011   Hanti-Manszijszk Helena Ekholm   Tina Bachmann   Vita Szemerenko  
2012   Ruhpolding Tora Berger   Marie-Laure Brunet   Helena Ekholm  
2013   Nové Město Tora Berger   Andrea Henkel   Valj Szemerenko  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

4×6 km-es váltóversenySzerkesztés

  • 1984 és 1991 között 3×7,5 km, 1993 és 2001 között 4×7,5 km volt a versenytáv.
  • 1990-ben a versenyt olvadás miatt Minszk helyett Kontiolahtiban rendezték meg.
Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
1984   Chamonix Ljudmila Zabolotnaja, Kaja Parve, Venyera Csernyisova   Sanna Grønlid, Gry Østvik, Siv Bråten   Holly Beatie, Julie Newman, Kari Swenson  
1985   Egg am Etzel Kaja Parve, Jelena Golovina, Venyera Csernyisova   Sanna Grønlid, Gry Østvik, Siv Bråten   Pirjo Mattila, Tuija Vuoksiala, Teija Nieminen  
1986   Falun Nagyezsda Bjelova, Kaja Parve, Venyera Csernyisova   Eva Korpela, Inger Björkbom, Sabine Karlsson   Sanna Grønlid, Siv Bråten, Anne Elvebakk  
1987   Lahti Jelena Golovina, Venyera Csernyisova, Kaja Parve   Inger Björkbom, Mia Stadig, Eva Korpela   Anne Elvebakk, Sanna Grønlid, Siv Bråten  
1988   Chamonix Jelena Golovina, Venyera Csernyisova, Kaja Parve   Elin Kristiansen, Anne Elvebakk, Mona Bollerud   Eva Korpela, Inger Björkbom, Mia Stadig  
1989   Feistritz an der Drau Natalja Prikazscsikova, Szvetlana Davidova, Jelena Golovina   Zvetana Kraszteva, Maria Manolova, Nadgyezsda Alekszieva   Eva Burešová, Renata Novotná, Jiřina Adamičková  
1990   Kontiolahti Jelena Bacevics, Jelena Golovina, Szvetlana Davidova   Grete Nykkelmo, Anne Elvebakk, Elin Kristiansen   Tuija Vuoksiala, Seija Hyytiäinen, Pirjo Mattila  
1991   Lahti Jelena Bjelova, Jelena Golovina, Szvetlana Davidova   Grete Nykkelmo, Anne Elvebakk, Elin Kristiansen   Uschi Disl, Kerstin Möring, Antje Misersky  
1993   Borovec Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková, Eva Háková   Corinne Niogret, Véronique Claudel, Delphyne Heymann, Anne Briand   Szvetlana Panjutyina, Nagyezsda Talanova, Olga Szimusina, Jelena Bjelova  
1995   Rasen-Antholz Uschi Disl, Antje Harvey-Misersky, Simone Greiner-Petter-Memm, Petra Schaaf   Corinne Niogret, Véronique Claudel, Delphyne Heymann, Anne Briand   Ann Elen Skjelbreid, Hildegunn Fossen, Annette Sikveland, Gunn Margit Andreassen  
1996   Ruhpolding Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel, Petra Schaaf   Corinne Niogret, Florence Baverel-Robert, Emmanuelle Claret, Anne Briand   Tetjana Vodopjanova, Olena Petrova, Olena Zubrilova, Valentina Cerbe-Nesszina  
1997   Breznóbánya Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel, Petra Schaaf   Ann Elen Skjelbreid, Annette Sikveland, Liv Grete Skjelbreid, Gunn Margit Andreassen   Olga Melnyik, Galina Kukleva, Nagyezsda Talanova, Olga Romaszko  
1999   Kontiolahti Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel, Martina Zellner   Nagyezsda Talanova, Galina Kukleva, Olga Romaszko, Albina Ahatova   Delphine Burlet, Florence Baverel-Robert, Christelle Gros, Corinne Niogret  
2000   Oslo Olga Piljova, Szvetlana Csernuszova, Galina Kukleva, Albina Ahatova   Uschi Disl, Katrin Apel, Andrea Henkel, Martina Zellner   Olena Zubrilova, Olena Petrova, Nyina Lemes, Tetjana Vodopjanova  
2001   Pokljuka Olga Piljova, Anna Bogali, Galina Kukleva, Szvetlana Ismouratova   Uschi Disl, Katrin Apel, Andrea Henkel, Kati Wilhelm   Olena Zubrilova, Olena Petrova, Nina Lemes, Tetjana Vodopjanova  
2003   Hanti-Manszijszk Albina Ahatova, Szvetlana Ismuratova, Galina Kukleva, Szvetlana Csernuszova   Okszana Hvosztenko, Irina Merkusina, Okszana Jakovleva, Olena Petrova   Simone Denkinger, Uschi Disl, Kati Wilhelm, Martina Glagow  
2004   Oberhof Linda Tjørhom, Gro Marit Istad, Gunn Margit Andreassen, Liv Grete Poirée   Olga Piljova, Szvetlana Ismouratova, Anna Bogalij, Albina Ahatova   Martina Glagow, Katrin Apel, Simone Denkinger, Kati Wilhelm  
2005   Hochfilzen Olga Piljova, Szvetlana Ismuratova, Anna Bogali, Olga Zajceva   Uschi Disl, Katrin Apel, Andrea Henkel, Kati Wilhelm   Jekatyerina Ivanova, Olga Nazarova, Lijudmila Ananko, Olena Zubrilova  
2007   Antholz-Anterselva Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner, Kati Wilhelm   Florence Baverel-Robert, Delphine Peretto, Sylvie Becaert, Sandrine Bailly   Tora Berger, Ann Kristin Flatland, Jori Moerkve, Linda Grubben  
2008   Östersund Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner, Kati Wilhelm   Okszana Jakovleva, Vita Szemerenko, Valj Szemerenko, Okszana Hvosztenko   Delphine Peretto, Marie-Laure Brunet, Sylvie Becaert, Sandrine Bailly  
2009   Phjongcshang Szvetlana Szlepcova, Anna Buligina, Olga Medvedceva (Piljova),Olga Zajceva   Martina Beck, Magdalena Neuner, Andrea Henkel, Kati Wilhelm   Marie-Laure Brunet, Sylvie Becaert, Marie Dorin, Sandrine Bailly  
2011   Hanti-Manszijszk Andrea Henkel, Miriam Gössner, Tina Bachmann, Magdalena Neuner   Anais Bescond, Marie-Laure Brunet, Sophie Boilley, Marie Dorin   Nadezsda Szkardino, Darja Domracseva, Nadzseja Piszarjeva, Ljudmila Kalincsik
2012   Ruhpolding Tina Bachmann, Magdalena Neuner, Miriam Gössner, Andrea Henkel   Marie-Laure Brunet, Sophie Boilley, Anaïs Bescond, Marie Dorin   Fanny Welle-Strand Horn, Elise Ringen, Synnøve Solemdal, Tora Berger  
2013   Nové Město Hilde Fenne, Ann Kristin Flatland, Synnøve Solemdal, Tora Berger   Julija Dzsima, Vita Szemerenko, Valj Szemerenko, Olena Pidrusna   Dorothea Wierer, Nicole Gontier, Michela Ponza, Karin Oberhofer  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

Vegyes váltó versenySzerkesztés

  • A váltót 2005-ben és 2006-ban 4×6 km-en, 2007-től 2×6+2×7,5 km-en bonyolították le.
  • 2005-ben és 2006-ban megengedett volt több nemzeti csapat indítása is.
  • A 2005-ös vegyes váltó versenyt – jóllehet a biatlon vb-t Hochfilzenben rendezték – Hanti-Manszijszkban bonyolították le.
  • A 2006-os és a 2010-es vb-n csak a vegyes váltót rendezték meg, mert ez a téli olimpia műsorán nem szerepelt.
Év, helyszín Világbajnok Ezüstérmes Bronzérmes
2005   Hanti-Manszijszk Olga Piljova, Szvetlana Ismuratova, Ivan Cserezov, Nyikolay Kruglov   Anna Bogalij, Olga Zajceva, Szergej Csepikov, Szergej Rozskov   Uschi Disl, Kati Wilhelm, Michael Greis, Ricco Groß  
2006   Pokljuka Anna Bogalij-Tyitovec, Szergej Csepikov, Irina Malgina, Nyikolay Kruglov Linda Grubben, Halvard Hanevold, Tora Berger, Ole Einar Bjørndalen   Florence Baverel-Robert, Vincent Defrasne, Sandrine Bailly, Raphaël Poirée  
2007   Rasen-Antholz Helena Jonsson, Anna Carin Olofsson, Björn Ferry, Carl Johan Bergman   Florence Baverel-Robert, Sandrine Bailly, Vincent Defrasne, Raphaël Poirée   Tora Berger, Jori Mørkve, Emil Hegle Svendsen, Frode Andresen  
2008   Östersund Sabrina Buchholz, Magdalena Neuner, Andreas Birnbacher, Michael Greis   Ljudmila Kalincsik, Darja Domracsava, Rusztam Valjullin, Szergej Novikov   Szvetlana Szlepcova, Okszana Neupokojeva, Nyikolay Kruglov, Dmitrij Jarosenko  
2009   Phjongcshang Marie-Laure Brunet, Sylvie Becaert, Vincent Defrasne, Simon Fourcade   Helena Ekholm, Anna Carin Olofsson, David Ekholm, Carl Johan Bergman   Andrea Henkel, Simone Hauswald, Arnd Peiffer, Michael Greis  
2010   Hanti-Manszijszk Simone Hauswald-Denkinger, Magdalena Neuner, Simon Schempp, Arnd Peiffer   Ann Kristin Flatland, Tora Berger, Emil Hegle Svendsen, Ole Einar Bjørndalen   Helena Jonsson, Anna Carin Olofsson-Zidek, Björn Ferry, Carl Johan Bergman  
2011   Hanti-Manszijszk Tora Berger, Ann Kristin Flatland, Ole Einar Bjørndalen, Tarjei Bø   Andrea Henkel, Magdalena Neuner, Arnd Peiffer, Michael Greis   Marie-Laure Brunet, Marie Dorin, Alexis Bœuf, Martin Fourcade  
2012   Ruhpolding Tora Berger, Synnøve Solemdal, Ole Einar Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen   Andreja Mali, Teja Gregorin, Klemen Bauer, Jakov Fak   Andrea Henkel, Magdalena Neuner, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer  
2013   Nové Město Tora Berger, Synnøve Solemdal, Tarjei Bø, Emil Hegle Svendsen   Marie-Laure Brunet, Marie Dorin Habert, Alexis Bœuf, Martin Fourcade   Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec  
2015   Kontiolahti
2016   Oslo
2017   Hochfilzen

ForrásokSzerkesztés

  • Peter Matthew, Ian Morrison, Radó Péter szerk.: Guinness sport-enciklopédia. Solaris Kft., 1991.
  • Walter Umminger: A sport krónikája. Officina Nova, Budapest, 1992.
  • Sports 123 biatlon eredmények

Kapcsolódó szócikkekSzerkesztés