Főmenü megnyitása
Curling pictogram.svg

Az alábbi táblázatok a curling-világbajnokságok férfi és női csapatgyőzteseit tartalmazzák.

Hivatalosan az első férfi világbajnokságot 1968-ban a kanadai Pointe Claire-ben, az első női világbajnokság pedig 1979-ben a skóciai Perthben került megrendezésre. A korábban más neveken szervezett versenyeket (1959–1967 között Scotch Whisky Cup, 1968–1985 között Air Canada Silver Broom, 1986–1988 között IOC President's Cup, 1989-ben és 1990-ben WCF Championships, a következő két évben Safeway World Curling Championship, majd két évig újra WCF Championships, 1995 óta Ford World Curling Championship) később a nemzetközi szövetség világbajnokságnak ismerte el.

Férfi csapatokSzerkesztés

Év, helyszín Világbajnokok Ország
1959   Falkirk/Edinburgh Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson  
1960   Falkirk Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson  
1961   Ayr/Falkirk/Perth/
Edinburgh
Hector Gervais, Ray Werner, Vic Raymer, Wally Ursuliak  
1962   Falkirk/Edinburgh Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Wes Richardson  
1963   Perth Ernie Richardson, Arnold Richardson, Garnet Richardson, Mel Perry  
1964   Calgary Lyall Dagg, Leo Hebert, Fred Britton, Barry Naimark  
1965   Perth Bud Somerville, Bill Strum, Al Gagne, Tom Wright  
1966   Vancouver Ron Northcott, George Fink, Bernie Sparkes, Fred Storey  
1967   Perth Chuck Hay, John Bryden, Alan Glen, David Howie  
1968   Pointe Claire Ron Northcott, Jimmy Shields, Bernie Sparkes, Fred Storey  
1969   Perth Ron Northcott, Dave Gerlach, Bernie Sparkes, Fred Storey  
1970   Utica Don Duguid, Rod Hunter, Jim Pettapiece, Bryan Wood  
1971   Megève Don Duguid, Rod Hunter, Jim Pettapiece, Bryan Wood  
1972   Garmisch-Partenkirchen Orest Meleschuk, Dave Romano, John Hanesiak, Pat Hailley  
1973   Regina Kjell Oscarius, Bengt Oscarius, Tom Schaeffer, Claes-Göran Carlman  
1974   Bern Bud Somerville, Bob Nichols, Bill Strum, Tom Locken  
1975   Perth Otto Danieli, Roland Schneider, Rolf Gautschi, Ueli Mülli  
1976   Duluth Bruce Roberts, Joe Roberts, Gary Kleffman, Jerry Scott  
1977   Karlstad Ragnar Kamp, Hakan Rudström, Björn Rudström, Christer Martensson  
1978   Winnipeg Bob Nichols, Bill Strum, Tom Locken, Bob Christman  
1979   Bern Kristian Sørum, Morten Sørum, Eigil Ramsfjell, Gunnar Meland  
1980   Moncton Rick Folk, Ron Mills, Tom Wilson, Jim Wilson  
1981   London Jörg Tanner, Jörg Hornisberger, Patrik Lörtscher, Franz Tanner  
1982   Garmisch-Partenkirchen Al Hackner, Rick Lang, Bob Nicol, Bruce Kennedy  
1983   Regina Ed Werenich, Paul Savage, John Kawaja, Neil Harrison  
1984   Duluth Eigil Ramsfjell, Sjur Loen, Gunnar Meland, Bo Bakke  
1985   Glasgow Al Hackner, Rick Lang, Ian Tetley, Pat Perroud  
1986   Kelowna Ed Lukowich, John Ferguson, Neil Houston, Brent Syme  
1987   Vancouver Russ Howard, Glenn Howard, Tim Belcourt, Kent Carstairs  
1988   Lausanne Eigil Ramsfjell, Sjur Loen, Morten Søgaard, Bo Bakke  
1989   Milwaukee Pat Ryan, Randy Ferbey, Don Walchuk, Don McKenzie, Murray Ursuliak  
1990   Västerås Ed Werenich, John Kawaja, Ian Tetley, Pat Perroud, Neil Harrison  
1991   Winnipeg David Smith, Graeme Connal, Peter Smith, David Hay, Mike Hay  
1992   Garmisch-Partenkirchen Markus Eggler, Frédéric Jean, Stefan Hofer, Björn Schröder  
1993   Genf Russ Howard, Glenn Howard, Wayne Middaugh, Peter Corner, Larry Merkley  
1994   Oberstdorf Rick Folk, Pat Ryan, Bert Gretzinger, Gerry Richard, Ron Steinhauer  
1995   Brandon Kerry Burtnyk, Jeff Ryan, Rob Meakin, Keith Fenton, Denis Fillion  
1996   Hamilton Jeff Stoughton, Ken Tresoor, Garry Vandenberghe, Steve Gould, Darryl Gunnlaugson  
1997   Bern Peter Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Marcus Feldt  
1998   Kamloops Wayne Middaugh, Graeme McCarrel, Ian Tetley, Scott Bailey, David Carruthers  
1999  St. John Hammy McMillan, Warwick Smith, Ewan MacDonald, Peter Loudon, Gordon Muirhead  
2000   Glasgow Greg McAulay, Brent Pierce, Bryan Miki, Jody Sveistrup, Darin Fenton  
2001   Lausanne Peter Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Anders Kraupp  
2002   Bismarck David Nedohin, Randy Ferbey, Scott Pfeifer, Marcel Rocque, Dan Holowaychuk  
2003   Winnipeg David Nedohin, Randy Ferbey, Scott Pfeifer, Marcel Rocque, Dan Holowaychuk  
2004   Gävle Peter Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Anders Kraupp  
2005   Victoria Randy Ferbey, David Nedohin, Scott Pfeifer, Marcel Rocque  
2006   Lowell David Murdoch, Ewan MacDonald, Warwick Smith, Euan Byers, Peter Smith  
2007   Edmonton Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill, Stephen Bice  
2008   Grand Forks Kevin Martin, John Morris, Marc Kennedy, Ben Hebert  
2009   Moncton David Murdoch, Ewan MacDonald, Peter Smith, Euan Byers, Graeme Connal  
2010   Cortina d’Ampezzo Kevin Koe, Blake MacDonald, Carter Rycroft, Nolan Thiessen, Jamie King  
2011   Regina Jeff Stoughton, Jonathan Mead, Reid Carruthers, Steve Gould, Garth Smith  
2012   Bázel Glenn Howard, Wayne Middaugh, Brent Laing, Craig Savill, Scott Howard  
2013   Victoria Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjall, Oskar Eriksson  
2014   Peking Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson, Markus Høiberg  
2015   Halifax Niklas Edin, Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Christoffer Sundgren, Henrik Leek  
2016   Bázel Kevin Koe, Marc Kennedy, Brent Laing, Ben Hebert, Scott Pfeifer  
2017   Edmonton Brad Gushue, Mark Nichols, Brett Gallant, Geoff Walker, Tom Sallows  
2018   Las Vegas Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Henrik Leek  

Női csapatokSzerkesztés

Év, helyszín Világbajnokok Ország
1979   Perth Gaby Casanova, Betty Bourquin, Linda Thommen, Rosi Manger  
1980   Perth Marj Mitchell, Nancy Kerr, Shirley McKendry, Wendy Leach  
1981   Perth Elisabeth Högström, Carina Olsson, Birgitta Sewik, Karin Sjögren  
1982   Genf Marianne Jörgensen, Helena Blach, Astrid Birnbaum, Jette Olsen  
1983   Moose Jaw Erika Müller, Barbara Meyer, Barbara Meier, Cristina Wirz  
1984   Perth Connie Laliberte, Christine More, Corinne Peters, Janet Arnott  
1985   Jönköping Linda Moore, Lindsay Sparkes, Debbie Jones, Laurie Carney  
1986   Kelowna Marilyn Bodogh-Darte, Kathy McEdwards, Christine Bodogh-Jurgenson, Jan Augustyn  
1987   Lake Forest Pat Sanders, Georgina Hawkes, Louise Herlinvaux, Deb Massullo  
1988   Glasgow Andrea Schöpp, Almut Hege-Schöll, Monika Wagner, Suzanne Fink  
1989   Milwaukee Heather Houston, Lorraine Lang, Diane Adams, Tracy Kennedy, Gloria Taylor  
1990   Västerås Dordi Nordby, Hanne Pettersen, Mette Halvorsen, Anne Jøtun  
1991   Winnipeg Dordi Nordby, Hanne Pettersen, Mette Halvorsen, Anne Jøtun, Marianne Aspelin  
1992   Garmisch-Partenkirchen Elisabet Johansson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Annika Lööf  
1993   Genf Sandra Peterson, Jan Betker, Joan McCusker, Marcia Gudereit, Atina Ford  
1994   Oberstdorf Sandra Peterson, Jan Betker, Joan McCusker, Marcia Gudereit, Atina Ford  
1995   Brandon Elisabet Gustafson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Helena Svensson  
1996   Hamilton Marilyn Bodogh, Kim Gellard, Cori Beveridge, Jane Hooper Perroud, Lisa Savage  
1997   Bern Sandra Schmirler, Jan Betker, Joan McCusker, Marcia Gudereit, Atina Ford  
1998   Kamloops Elisabet Gustafson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Margaretha Lindahl  
1999   St. John Elisabet Gustafson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson, Margaretha Lindahl  
2000   Glasgow Kelley Law, Julie Skinner, Georgina Wheatcroft, Diane Nelson, Cheryl Noble  
2001   Lausanne Colleen Jones, Kim Kelly, Mary-Anne Waye, Nancy Delahunt, Laine Peters  
2002   Bismarck Jackie Lockhart, Sheila Swan, Katriona Fairweather, Anne Laird, Edith Loudon  
2003   Winnipeg Debbie McCormick, Allison Pottinger, Ann Swisshelm Silver, Tracy Sachtjen, Joni Cotten  
2004   Gävle Colleen Jones, Kim Kelly, Mary-Anne Arsenault, Nancy Delahunt, Mary Sue Radford  
2005   Paisley Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Bergström, Ulrika Bergman  
2006   Grande Prairie Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Svärd, Ulrika Bergman  
2007   Aomori Kelly Scott, Jeanna Schraeder, Sasha Carter, Renee Simins, Michelle Allen  
2008   Vernon Jennifer Jones, Cathy Overton-Clapham, Jill Officer, Dawn Askin, Jennifer Clark-Rouire  
2009   Gangneung Bingyu Wang, Yin Liu, Qingshuang Yue, Yan Zhou, Jinli Liu  
2010   Swift Current Andrea Schöpp, Monika Wagner, Melanie Robillard, Stella Heiss, Corrina Scholz  
2011   Esbjerg Anette Norberg, Cecilia Östlund, Sara Carlsson, Lotta Lennartsson, Karin Rudström  
2012   Lethbridge Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Carmen Küng, Janine Greiner. Alina Pätz  
2013   Riga Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton, Lauren Gray  
2014   Saint John Binia Feltscher, Irene Schori, Franziska Kaufmann, Christine Urech, Carole Howald  
2015   Szapporo Alina Pätz, Nadine Lehmann, Marisa Winkelhausen, Nicole Schwägli, Carole Howald  
2016   Swift Current Binia Feltscher, Irene Schori, Franziska Kaufmann, Christine Urech, Carole Howald  
2017   Peking Rachel Homan, Emma Miskew, Joanne Courtney, Lisa Weagle, Cheryl Kreviazuk  
2018   North Bay Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen, Shannon Birchard  

ForrásokSzerkesztés

  • Peter Matthew, Ian Morrison, Radó Péter szerk.: Guinness sport-enciklopédia. Solaris Kft., 1991.
  • Walter Umminger: A sport krónikája. Officina Nova, Budapest, 1992.
  • World Curling Federation